Psikologlar İçin Pratik Etik - Pozitif Yaklaşım - Işık Kitabevi
Logo

 • Osmanlı Padişahları
  Reşad Ekrem Koçu
  Doğan Kitapçılık

  Osman Gazi'den Sultan Vahideddin'e yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğu'na hükmeden anlı ş... 

 • Feminizm ve Queer Kuram
  Alev Özkazanç
  Dipnot Yayınları

  Alev Özkazanç, Cinsellik, Şiddet ve Hukuk: Feminist Yazılar kitabının ardından ... 

Türler » İnsan ve Toplum » Psikoloji » Psikologlar İçin Pratik Etik - Pozitif Yaklaşım

Psikologlar İçin Pratik Etik - Pozitif Yaklaşım


 

35.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Samuel J. Knapp / Mentis Yayıncılık
Tür: Psikoloji

Psikologlar mesleki uygulamalarında sıklıkla etik ikilemlerle karşılaşmaktadırlar. Bu kitap psikologların kendi değer yargılarını anlamalarına, nasıl davranmaları gerektiğine ve uygun mesleki uygulamanın unsurlarını belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu kitapta, daha çok etik kuralları ihlal etmekten kaçınma yerine psikologların kendi etik kurallarına ulaşmasını hedef alan yaklaşım olarak nitelendirilebilecek pozitif bir yaklaşım vurgulanmaktadır.

 

Amerikan Psikologlar Derneği'nin (American Psychologi-cal Association) Etik Kuratlar Kılavuzu yazarlar tarafından beş aşamalı bir etik ikilemleri çözüme ulaştırma aracı olarak kullanılmıştır. Bu kitapta yazarlar ayrıca, psikologların kendi kişisel gelişimlerini nasıl destekleyebileceklerini, kendi kendini kontrol mekanizmasını nasıl kurabileceklerini, duygusal yeterliklerini nasıl sağlayabileceklerini ve karşılaştıkları diğer mesleki güçlüklerle nasıl başa çıkabileceklerini ele atmaktadırlar.Okuyucular bu kitapta, mesleki yeterlilik, çoklu ilişkilerle çatışma, bilgilendirerek onay alma, gizlilik, maddi ve yasal konular, riskli bireylerle çalışma gibi etik olarak problem yaratma potansiyeline sahip olan konularla çatışırken nasıl bir yol izleyebilecekleri konusunda bir anlayış geliştirebilirler. Bu kitapta adli konularla çalışma, psikolog eğitimi, ölçme ve değerlendirme, terapi, süpervizyon gibi konular ayrı bölümler halinde ete alınmıştır. Bu kitabın bireysel çalışma veya sınıf içi çalışmalar için uygun olduğu düşünülmektedir.Yazarlar bu kitapta etik ve karşılaşılan etik güçlükler konusundaki deneyimlerini paylaşmaktadırlar. Burada daha da önemli olan karşılaşılan etik güçlüklerin nasıl ete alınabileceği konusunda duyarlı ve sağduyulu bir yaklaşımın nasıl izlenebileceğini ortaya konulmaktadır.

 

Bu kitabın etik dersi okutan meslektaşlar için son derece yararlı olacağını düşünüyorum. Öğrencilerin sıklıkla dile getirdikleri birçok soru bu kitapta yanıt bulmaktadır.Laura S. Brovvn, PhD, Argosy University, Seattle, Washington Mükemmel bir kitap. Knapp ve VandeCreek, çok kapsamlı kolay okunabilir, etik konusunda pratik, her öğrenci ve psikolog tarafından mutlaka okunması gereken bir kitap yazmışlar. Yazarlar bu kitapta güzel bir bakış açısı ve değerli bir içgörü sunmaktalar.

 
1. Hamur, karton, 201 sayfa, 1, 2010
ISBN: 9944-189-03-3 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Zamana Değen Sorular
  Duygu Asena
  Doğan Kitapçılık

  Türkiye’de kadın hakları konusunda yazarak, gazetecilik yaparak, bu konuya ömr&uu... 

 • Tarihten Güncele Laik Eğitim
  Kolektif
  Kalkedon Yayıncılık

  Hepimiz yaşıyor ve görüyoruz ki başta laiklik olmak üzere, Cumhuriyet modernleşmes... 

 • Cadı Kızı
  Nicholas Bowling
  Dex Yayınları

  Alyce, annesi cadı olmakla suçlanıp yakıldığında küçük bir çocuktu... 

 • Küçük Gölgeler Evi
  Adam Nevill
  Pegasus Yayınları

  Kırmızı ev karanlık, oda kapkaranlık. Tek ışık kaynağı bu parlak cam gözler. Uyuma. Ç... 

 • Beyin Tanrısal Bir Parçacık
  Can Hikmet Değirmenci
  Girdap Kitap

  Hakkında çok az şey bildiğimiz, hangi organın; ne zaman, nerede, nasıl hareket etmes...