Psikologlar İçin Pratik Etik - Pozitif Yaklaşım - Işık Kitabevi
Logo

 • Çağdaş Eğitim Denetimi
  Mustafa Aydın
  Gazi Kitabevi

  Konu Başlıkları:

  Eğitim Denetimi
  Kuram ve Uygulama
  Sınıf İçi Etkinlikle... 

 • Cecünün Yer Cüceleri
  Umberto Eco
  Yapı Kredi Yayınları

  Bomba ve General

  Bir bombanın içine kapatılmış
  üzgün atomlar ve<... 

Türler » İnsan ve Toplum » Psikoloji » Psikologlar İçin Pratik Etik - Pozitif Yaklaşım

Psikologlar İçin Pratik Etik - Pozitif Yaklaşım


 

35.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Samuel J. Knapp / Mentis Yayıncılık
Tür: Psikoloji

Psikologlar mesleki uygulamalarında sıklıkla etik ikilemlerle karşılaşmaktadırlar. Bu kitap psikologların kendi değer yargılarını anlamalarına, nasıl davranmaları gerektiğine ve uygun mesleki uygulamanın unsurlarını belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu kitapta, daha çok etik kuralları ihlal etmekten kaçınma yerine psikologların kendi etik kurallarına ulaşmasını hedef alan yaklaşım olarak nitelendirilebilecek pozitif bir yaklaşım vurgulanmaktadır.

 

Amerikan Psikologlar Derneği'nin (American Psychologi-cal Association) Etik Kuratlar Kılavuzu yazarlar tarafından beş aşamalı bir etik ikilemleri çözüme ulaştırma aracı olarak kullanılmıştır. Bu kitapta yazarlar ayrıca, psikologların kendi kişisel gelişimlerini nasıl destekleyebileceklerini, kendi kendini kontrol mekanizmasını nasıl kurabileceklerini, duygusal yeterliklerini nasıl sağlayabileceklerini ve karşılaştıkları diğer mesleki güçlüklerle nasıl başa çıkabileceklerini ele atmaktadırlar.Okuyucular bu kitapta, mesleki yeterlilik, çoklu ilişkilerle çatışma, bilgilendirerek onay alma, gizlilik, maddi ve yasal konular, riskli bireylerle çalışma gibi etik olarak problem yaratma potansiyeline sahip olan konularla çatışırken nasıl bir yol izleyebilecekleri konusunda bir anlayış geliştirebilirler. Bu kitapta adli konularla çalışma, psikolog eğitimi, ölçme ve değerlendirme, terapi, süpervizyon gibi konular ayrı bölümler halinde ete alınmıştır. Bu kitabın bireysel çalışma veya sınıf içi çalışmalar için uygun olduğu düşünülmektedir.Yazarlar bu kitapta etik ve karşılaşılan etik güçlükler konusundaki deneyimlerini paylaşmaktadırlar. Burada daha da önemli olan karşılaşılan etik güçlüklerin nasıl ete alınabileceği konusunda duyarlı ve sağduyulu bir yaklaşımın nasıl izlenebileceğini ortaya konulmaktadır.

 

Bu kitabın etik dersi okutan meslektaşlar için son derece yararlı olacağını düşünüyorum. Öğrencilerin sıklıkla dile getirdikleri birçok soru bu kitapta yanıt bulmaktadır.Laura S. Brovvn, PhD, Argosy University, Seattle, Washington Mükemmel bir kitap. Knapp ve VandeCreek, çok kapsamlı kolay okunabilir, etik konusunda pratik, her öğrenci ve psikolog tarafından mutlaka okunması gereken bir kitap yazmışlar. Yazarlar bu kitapta güzel bir bakış açısı ve değerli bir içgörü sunmaktalar.

 
1. Hamur, karton, 201 sayfa, 1, 2010
ISBN: 9944-189-03-3 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Mistisizm ve Modern Fizik
  Michael Talbot
  Omega Yayınları

  Mistikler ve “idealistler” her zaman dünyanın bir yanılsama olduğufikrini öne s... 

 • Einstein'ın Görelilik Kuramı
  Timur Karaçay
  Say Yayınları

  Einstein Ne dedi?

  İnsanoğlu düşünmeye başlayınca kendi kendine sormaya başladı: &ldq... 

 • Kendini Bulmak
  Osho
  Omega Yayınları

  Bu önemli kitapta, Osho bütün yolların ötesine, bütün uygulamaların... 

 • Aydınlanma-Çizgi Bilim Serisi
  Lloyd Spencer, Andrzej Krauze
  Say Yayınları

  Aydınlanma, insanlık tarihinde çok önemli bir çağ, büyük bir değişimdi.

 • Walden Gölü
  Henry David Thoreau
  Say Yayınları

  Amerikalı filozof, şair, aktivist ve günümüzdeki doğaya dönüş düş&u...