Geçmişten Geleceğe Mağusa (Popüler ve Sözlü Tarih Üzerine Yazılar) - Işık Kitabevi
Logo
Türler » Kıbrıs Kitapları » İnceleme-Araştırma » Geçmişten Geleceğe Mağusa (Popüler ve Sözlü Tarih Üzerine Yazılar)

Geçmişten Geleceğe Mağusa (Popüler ve Sözlü Tarih Üzerine Yazılar)


 

20.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
Okan Dağlı / Mağusa İnisiyatifi Yayınları
Tür: İnceleme-Araştırma

“Bu kitap, tarihi, sosyal ve kültürel geçmişi ile beraber, gelecek yıl 2300 yaşına basacak bu Ortaçağ şaheseri kentin sadece dünden günümüze değil yarınlarına da ışık tutabilecek bir çalışmasıdır. Mağusa’nın kurulduğu günlerden itibaren, nerelerden geçip bugünlere ulaştığı, hangi medeniyetlerin izlerinin hala daha buralarda bulunduğunu, kentin çok kültürlü bir yapıya nasıl ulaştığını bu kitapta okuyabilirsiniz. Sosyal ve kültürel değerlerimizi, yaşam şeklimizi, insanların dostluklarını anlatmak gelecek kuşaklara bırakacağımız çok önemli bir kaynak olacaktır” 

-Okan Dağlı

 

Kitaptan Bazı Bölümler:

"...Mağusayla ticaret yapan ve para kazanan zengin insanlar, burayı bir kilise yada ibadet ‘cennetine’ dönüştürürler adeta...
Latinler, Nasturiler, Maronitler, Süryaniler, Lüzinyanlar, Venedikliler, Cenevizliler, Yunanlılar, Bizanslılar, Osmanlılar, İngilizler ve daha niceleri gelip geçer Mağusa’dan...
Ayrıca, XVI. Yüzyılda çok farklı dinlerin yanında on bir farklı dilin de konuşulduğu bir kent olur Mağusa... Latince, Ermenice, Süryanice, İtalyanca, Maronitçe, Yunanca, İngilizce, Hintçe, Makedonca (ya da Arnavutça), Antik Mısırca ve Fildişi Sahili dillerini konuşan medeniyetlerin ve toplumların insanları kentin çok kültürlü mozaiğine renk katar buralarda..." (Sayfa 28)

 

"...Kıbrıs’taki tüm farklı toplumların oluşturduğu mozaik bir yapının ta kendisini Mağusa Suriçi’nde de gözlemlemek mümkündü. Kıbrıslı Türkü, Rumu, Ermenisi ya da Latini, Suriçi’nde beraber yaşıyorlardı... Dr.Niyazi Manyera'nın ilk hekimlik yıllarında Kıbrıs'ta ve özellikle Mağusa'da oldukça yaygın görülen Sıtma ve Tifo hastalığının tedavisini, doktor ile Suriçi'nin tek eczacısı Garulla beraber başardılar demişti Kayhan Abi..." (Sayfa 50-53)

 

Mağusa’da yaşamının son kesitini geçiren Prof.Dr.W.Dreghorn Mağusa’yı şöyle tanımlamaktadır: “...Mağusa şehri, Akdeniz’in doğu sahillerinde bulunan Ortaçağ mimarlığının en güzel örneklerinden biridir. Carcassone ve Dubrovnik’in eski şehirlerine benzer. Kıbrıs’ın büyük açık müzesidir. Bu kadar fazla tarihi ilginçlik, sadece burada var. Bir turist arkadaşına şunu söylemişti. Mağusa’yı görmelisin, şımarıp bozulmamıştır. Yüksek binalar ve oteller, tarihi binaların yanında, cüce kalmışlardır.” (S.153)

 

 

 
2. Hamur, karton, 258 sayfa, 2014
ISBN: 9789963295326 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Tamamla Boya-Başlangıç
  Kolektif
  Mavi Panda Yayınları

  • Düşünce becerilerini geliştirir.
  • Hayal gücünü gelişti... 

 • Tamamla Boya-Keşfet
  Kolektif
  Mavi Panda Yayınları

  • Düşünce becerilerini geliştirir.
  • Hayal gücünü gelişti... 

 • Hayvanları Öğreniyorum
  Kolektif
  Mavi Panda Yayınları

  Bu serideki 6 kitap 2 yaşından itibaren kullanılabilir. Orijinal resimler, Türkçe ve ... 

 • Çıtır Çıtır Masallar
  Yavuz Bahadıroğlu
  Nesil Yayınları

  Çıtır çıtır masallar, taze çıktı bunlar! En yeni masal kahramanları bu...