Korkulobin - Işık Kitabevi
Logo

 • Birtakım Azizlikler
  Genco Erkal
  Mitos Boyut Yayınları

  Ülkemizin en usta tiyatro adamlarından Genco Erkal’ın dünyaca ünlü miza... 

 • Ariadne's Story - Stage 2
  Joyce Hannam
  Oxford University Press

  'When he went home to Athens, the great prince Theseus left me on the island of Naxos. But why di... 

 • Cinsel Devrim
  Wilhelm Reich
  Payel Yayınları

  Gençler örselenmiştirler. İnsanlar evlerinde mutsuzdurlar. Neden böyledir ... 

Türler » Sanat » Sinema » Korkulobin

Korkulobin


 

15.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Sadık Yemni / Kafekültür
Tür: Sinema

Koushun Takami’nin 1999’da yayımladığı, 2000’de Kinji Fukasku tarafından filme çekilen Battle Royale’ın 20 yıl önceki nüshasıdır Garraty’nin öyküsü. 1969 doğumlu Takami’nin The Long Walk adlı öyküyü okumamış olabileceğini hiç sanmıyorum. Bu çok güçlü ve özgün distopik öykünün ABD’de filme çekilmemiş olması da Japonlar için büyük bir şans olmuştur. 

                                                       Stephen King’in Düşlettiği Kitlesel Tekinsizliğe Birinci Adım
 
Harry Palmer, soğuk nane S. Holmes, Viktoryan koket bayan Marple, kendi gri hücrelerine kara sevdalı Poirot, yumruğuna tükürmüş kaslı, aşırı testosteron yüklü hafiyeler ve üçüncü dünyayı çok aşağı gören ve sımsıkı bir soğuk savaş sembolü olan James Bond’dan çok farklıydı. Daha altmışlı yılların başında, dünya Küba kriziyle falan topyekün imha tehlikesi geçirirken Harry Palmer üstlerinin iradesi dışında Sovyet albayı Stok’la ortak menfaat alanlarında işbirliği yapabiliyordu. Harika bir mizah yeteneği, içleri özeleştiri ve ince alay yüklü diyaloglar, ilerici politik görüşlerin yumaklandığı çözümlemeler ve vuruşmadan yaratılan gerilim sanatıyla bezeli metinleri okumak  bana yepyeni bir bakış yolu çizmişti.
Entelektüellerin James Bond’u
   
“İdeaot’uz başka bir şey değil.”
 “Yanılıyorsun Ahmet. Kofti bir özden harika bir sonuç çıkarma makinesinin içersindeyiz. Figuran kalmamız şart değil. Ruh soyutun güzelliğinin doğurduğu aşktan türemiş olabilir pekala.” 
                                                                                                    İdeaot
Peki insan iradesinin hiç mi rolü yok?
 
İnsan iradesi komut vermeyi ya da almayı özgürlük olarak telakki eder. Çünkü özgür düşünce geçmişi yoktur. Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya adlı romanını hatırlayın. 1931’de yazıldı ve Orwell’a ilham kaynağı oldu. 
Big Brother’la Söyleşi
 
Kırmızı ya da mavi hapı seçmek bir fark yaratmıyor. Filmde Trinity, Teslis adlı kızımız da morfinin oluşturduğu sanrı, senaryodaki Tanrılar ve Rablar A.Ş’de çalışan cazibeli bir memuredir. Filmdeki işlevi Neo’nun beklenen kimse olduğuna değin inancını kaybetmemesidir. Bunun için kiraz dudaklar ve gül memeler kartını kullanır bol bol. Başaramazsa kurulu Matrix düzeni bize sunulan şekliyle gözlerimizin önünde iskambil kağıdından örülme bir bina gibi yıkılacaktır.
                                                                                                               Neo’suz Matrix’ten Çıkış
 
 
Bu kitap Sadık Yemni’nin, Borges, Poe, Kubrick, Tarkovsky, S. King, Ölümsüzlük, Big Brother, James Bond, S. Lem, Stalker, Solaris, Matrix düzeni, son 50 yılın korku filmlerine toplu bir bakış, bilimkurgu ve gizem filmleri vb. üzerine sinedüşsel bir yöntemle ele aldığı denemelerini içermektedir. 
 
130 sayfa, 2012
ISBN: 9786055249854 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Yazınsal Eleştiri
  Charles E. Bressler
  Atıf Yayınları

  Yazınsal Eleştiri, edebiyat alanında hiç deneyimi olmayanlar i&ccedi...