Öğretmenler Uzmanlar Aileler İçin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı - Işık Kitabevi
Logo

 • Baykuşun Günü
  Leonardo Sciascia
  Can Yayınları

  İkinci Dünya Savaşı sonrası Batı Sicilya; Mafya'nın varlığı, henüz kabul edilmeyen, giz... 

 • Yolyutma
  Gürgenç Korkmazel
  Işık Kitabevi Yayınları

  Çıkış, evlenerek geçilmeyecek kadar dar
  ama ayrılınca
  sığıyor bizi
  i... 

Türler » Akademik » Eğitim » Öğretmenler Uzmanlar Aileler İçin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı

Öğretmenler Uzmanlar Aileler İçin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı


 

28.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
Hakan Sarı, Ş. Şenay İlik / Eğiten Kitap
Tür: Eğitim

Bu kitabın amacı; geçmişten günümüze kadar çeşitli yasa ve yönetmeliklerle özel gereksinimli öğrencilerin eğitiminde hazırlanması zorunlu hale gelmiş Bireysel Eğitim Programını (BEP) ayrıntılı bir şekilde paylaşmaktır. Ayrıca bu paylaşımın amacı, başta özel eğitimciler olmak üzere özel gereksinimli öğrencilerle ilgili olan her öğretim kademesindeki öğretmen ve uzmanlara yol göstermektir. Bu doğrultuda; bir BEP'in hazırlanmasından, uygulanmasına ve uygulamadan da değerlendirilmesine kadar gerekli olan ilke ve uygulamalara çok farklı türden örneklerle yer verilerek detaylı biçimde açık ve anlaşılır bir kitap ortaya çıkarılmıştır.

Yasal olarak bir BEP, özel eğitimin her bir kategorisinde bulunan her öğrenci için hazırlanması gereken bir programdır. Bu kategoriler içerisinde zihin yetersizliği olan bireyler, üstün yetenekli olan bireyler, süreğen hastalıklı olan bireyler, bedensel yetersizliği olan bireyler, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye sahip olan bireyler, konuşma ve dil bozuklukları, özel öğrenme güçlükleri ve duygusal ve davranışsal güçlüğü olan bireyler gibi özel gereksinimliler yer almaktadır. Dolayısıyla, bu çocukların gerek beyin fonksiyonlarının farklı çalışması gibi nedenlerle gerekse organın işlev bozukluğu gibi nedenlerden dolayı bu çocuklara uygun eğitim ortamlarının hazırlanması ve bireysel eğitim programının geliştirilmesi kaçınılmazdır. Ancak ülkemizde özel gereksinimli çocuğu eğitecek olan öğretmenlerin ve uzmanların ve hatta ailelerin BEP konusunda beklendik düzeyde bilgileri veya deneyimleri olmadığı da gözlenmektedir. Türkiye'nin yaklaşık % 12.3'ünün özel gereksinimli olması ve bu bireylerin bir BEP'e ihtiyaç duymaları bu kitabın alana katkısının ne kadar önemli bir role sahip olduğu en başta öğretmenler, uzmanlar ve ailelerin ve diğer ilgililer tarafından çok iyi anlaşılıp uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda süreç içerisindeki farklı sınıf ve branşlarda çalışan öğretmenlerin ve uzmanların BEP konusundaki rol ve sorumluluklarının anlaşılması öğretmen ve uzmanlar arasındaki işbirliğini ve verimini yükseltecek ve yüksek nitelikli BEP geliştirme, uygulama ve değerlendirme sürecini de sağlayacaktır.

Bu kitap beş bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, BEP sürecinde karşılaşılan teknik terimleri ve en çok sorulan sorulara cevap verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, BEP geliştirme sürecinin özel gereksinimli öğrencilerin ihtiyaçlarına göre örnek uygulamalarla anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, tanılama ve değerlendirme sürecinin farklı yaklaşımlara göre örnek uygulamalar da verilerek anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise BEP'te yer alması gereken bölümlerle, bunların örnek uygulamalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise, BEP'in değerlendirilmesinde kullanılabilecek strateji, yöntem ve tekniklere yer verilmiştir. Kitabın ek'ler bölümde de örnek BEP'ler ve BÖP'ler ve ölçüt bağımlı ölçü araçları bulundurularak uygulamacılara kolaylıkla hazırlanması için yol gösterilmiştir. Yaklaşık dört yıl süren kitap hazırlığı sürecinde BEP konusunda yayınlanmış yerli ve yabancı bir çok kitap ve makaleler taranmıştır. Elde edilen veriler ışığında yazılan bu kitabın alana katkı sağlayacağına inanılmaktadır.

 
2. Hamur, karton, 192 sayfa, 2014
ISBN: 9786054757572 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Stres Yönetimi for Dummies
  Allen Elkin
  Nobel Yaşam Yayınları

  Stresin hayatınızda negatif bir etkisi olmasından sıkıldınız mı?
  Stres Yönetimi For Du... 

 • Sanatın Gücü
  Boris Groys
  Hayalperest Yayınevi

  Hiçbir görüntünün sonsuz gücün temsili olma işlevi yoksa o z... 

 • Süper Hafızanın Sırları
  Eran Katz
  CEO Plus

  Anahtarlarınızı, Pin kodunuzu, arabanızı nereye park ettiğinizi ve o adamın adını bir daha hi&cce... 

 • Evlilik Meselesi
  Jeffrey Eugenides
  Domingo Yayınevi

  On dokuzuncu yüzyılın büyük aşk hikâyeleri artık yalan mı oldu? Peki, yeni b... 

 • Ağacın En Tepesinde
  Margaret Atwood
  Kırmızı Kedi Yayınevi

  Ünlü yazar Margaret Atwood bu kitabı hem yazdı, hem resimledi, hem de kitabın iç... 

 • Kolay Bilim - Bilgi Ağacı
  Alex Frith, James Maclaine
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Bilim, sanat ve tarihe eğlenceli bir bakış! Rahat anlaşılan metinler ve eğlenceli resimlerle, her... 

 • Felsefe Konuşmaları
  Denis Diderot
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Denis Diderot (1713-1784): Aydınlanma döneminin en önemli yazar ve düşünü...