80 Pişmiş Kuru Yemiş - Işık Kitabevi
Logo

 • Küresel Güneyde Sosyal Demokrasi
  Judith Teichman, Marc Edelman, Patrick Heller, Richard Sandbrook
  Phoenix Yayınevi

  Küresel Güney'de Sosyal Demokrasi, küresel ölçekte merkez olarak kabul... 

 • İlluminati (Entrika Çemberi)
  Texe Marrs
  Timaş Yayınları

  Süper zenginlerin idare ettiği bir Dünya Komplosu var mı? Bu zenginlerin oluşturduğu ku... 

Türler » Kıbrıs Kitapları » Makale-Deneme-Derleme » 80 Pişmiş Kuru Yemiş

80 Pişmiş Kuru Yemiş


 

35.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Turgut Turhan / Eser Sahibinin Kendi Yayını
Tür: Makale-Deneme-Derleme

Neden ’80 pişmiş kuruyemiş?’ Prof. Dr. Turgut Turhan, önsözde özetle şöyle diyor:

“Hap gibi bir yazı yazmanın zorluğunun yanında, gazete makalelerinin belli süreler içinde yazılıp gazeteye gönderilmek zorunda olduğu da unutulmamalı. Ne zaman bu tür bir çalışmaya girişsem, büyük bir baskı hissettiğimi de eklemeden geçemeyeceğim. Nitekim bu nedenlerle gazetecilere, özellikle köşe yazarlarına gıpta etmiş ve her gün sadece bir sütuna yazılarını nasıl sığdırabildiklerini sık sık düşünmüşümdür.”

Kitabın ilgi ve şaşkınlıkla karşılanan ismi konusunda Prof. Turhan şunları kaydediyor:

“Kitabın ‘isim annesi’ fakültemiz 2. Sınıf öğrencilerinden Zarif Kaplan’dır. Bir kitap kurdu ve yüzlerce kitabı tüketmiş olmanın verdiği yaratıcılıkla ’80 Pişmiş Kuruyemiş’ olmasını önerdi. Pişmiş çalışmalar yanında, yazıların birer haptan farksız olduğunu ve fındık, fıstık yemek kadar rahat olunduğunu ifade ettiğini söyledi. Hiç itiraz etmeden kabul ettim. Çevremin de isabetli bulduğunu söyleyebilirim. Kitabı kime ithaf edeceğimi de çok düşündüm. Herhalde Suriye merkezli Ortadoğu bataklığını çok düşünmüş ve sırasıyla  Şeyma, Aylan ve Ümran bebeklerin resimlerinden çok etkilenmiş olmalıyım ki ithaf cümlesini ilk olarak ona göre ayarladım. Amacım, dünyayı, Ortadoğu’yu veya ülkemizi idare eden biz büyüklerin çok kötü birer idareci olduklarını ve bundan da en çok çocukların zarar gördüğünü vurgulamaktı.”

Esaslı bir çalışmanın ürünü olan kitap 415 sayfa. Son 4 sayfası ‘Hesap Verilebilirlik/Akademik Performans Değerlendirme Kriterleri ve DAÜ’ başlığını taşıyan yazıya ayrılmış… Aslında 4’ncü bölümde DAÜ’yü irdeleyen görüşler yer alıyor.

Dört bölümden oluşan kitapta, 1’inci bölüm ‘Kıbrıs/Kıbrıs Sorunu/Kıbrıs Tarihi’ni, 2’inci bölüm ‘Atatürk Eksenli Yakın Dönem Türkiye Tarihi’ ve 3’ncü bölüm de ‘Uluslararası Hukuk/Uluslararası İlişkiler’ konularını kapsıyor.

Öyle ilginç konular var ki, bir kısmını başlıklarından tahmin edebilirsiniz:

“Kofi Annan’ın gördükleri, Çanakkale Şehitliği ve Gazimağusa, Davutoğlu’nun ziyaretinin hatırlattığı gerçekler, Moskova KKTC’yi, Türkiye de Abhazya’yı tanıyabilir mi?, Kıbrıs ve Türkiye Avrupa’nın neresinde?, Rumlar Avrupalı mı?, Alman vatandaşı olarak Kıbrıs’ta yaşamak, Rum Yönetimi ve İsrail, Doğu Akdeniz’de neyin peşinde? Osmanlıya isyan eden bir Kıbrıslı, Hristofyas’ın en büyük mirası: Doğalgaz rezervleri, Churchill’in 106 yıl önce yazdığı Kıbrıs raporu, Doğalgaz çözümün önünü nasıl araladı? Kriz savaşa neden olmaz, “Afrodit’ten Nil Nehri”ne projesi Rum Yönetiminin bölgesel gücünü artırabilir, Mustafa Kemal’in Anadolu’ya geçişi hiç de kolay olmadı, Müşerref, Butto ve ABD, ABD-Çin kıskacında Myanmar, Savaş suçlularının yargılanması ve İsrail.”

Ve bunlar gibi daha nice ilginç konu başlıkları… Dedik ya, kitap derin bir araştırma ve çalışma ürünü. Yalnız siyasilerimiz ve ekonomistlerimiz için değil, aynı zamanda üniversitelerin ilgili bölümleri ve de herkesin yararlanabileceği değerli bir eser. Eline sağlık Prof. Dr. Turgut Turhan.

 
2. Hamur, karton, 415 sayfa, 2017
ISBN: 9789757710622 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Aşk ve Diğer İhtimaller
  Betül Güçlü
  Müptela Yayınları

  Kitap Açıklaması

  Onunla tanıştığımda renklerini kaybettiğini düşünen,... 

 • İntikam
  Ayşegül Çiçekoğlu
  Müptela Yayınları

  İçinde intikamdan başka bir duygu yeşermeyen, yirmi iki yıl boyunca acısını intikamla sarm... 

 • Ejderhalar Seviyor
  Alexandre Lacroix Ronan Badel
  Yapı Kredi Yayınları

  Kitap Açıklaması

  Öyle öpücükmüş, sarılıp sarmalanmalar...