Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Yerel Yönetimlerin İdari Mali Yapısı ve Denetimi - Işık Kitabevi
Logo

 • Yakın Koruma
  Demet Mannaş Kervan
  Eser Sahibinin Kendi Yayını

  Süpriz sonu,sürükleyici tempos ile sizi hem eğlendirecek hem de şaşırtacak bir kit... 

 • Yapabilirlikler Yaratmak
  Martha C. Nussbaum
  İletişim Yayınları

  “Kalkınma ve politika dünyasında artık yepyeni bir kuramsal paradigma var. ‘İnsa... 

Türler » Kıbrıs Kitapları » İnceleme-Araştırma » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Yerel Yönetimlerin İdari Mali Yapısı ve Denetimi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Yerel Yönetimlerin İdari Mali Yapısı ve Denetimi


 

15.00 TL


Stok Durumu

Geç teslimat
Sipariş üzerine getirilmekte, ortalama 15 günde kargoya verilir.


 
Okan Veli Şafaklı, Harun Şeşen, Bülent Evre / Detay Yayıncılık
Tür: İnceleme-Araştırma

T.C Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nin sponsorluğundaki proje kapsamında Lefke Avrupa Üniversitesiakademisyenlerinden Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı,  Prof. Dr. Harun Şeşen ve Doç. Dr. Bülent Evre’nin hazırladığı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Yerel Yönetimlerin İdari, Mali Yapısı ve Denetimi" isimli kitap detay yayıncılık tarafından yayınlandı. Projenin genel danışmanlığını Prof. Dr. Gencay Şaylan yaparken  önsözü  kamu yönetimi duayenlerinden Prof. Dr. Aykut Polatoğlu kaleme aldı.

Kitap yazarlarından LAÜ akademisyenleri Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı ve  Prof. Dr. Harun Şeşen ortak açıklamada bulunarak, “İçinde bulunduğumuz 21’nci yüzyılda, vatandaşlara çok daha iyi hizmet sunmaları beklenen KKTC Yerel Yönetimleri, devletin kurulduğu günlerden bugüne birçok gelişme yaşamış, fakat birçok noktada da eleştirilerin odağında olmuştur. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren dünyada etkisini giderek artıran “Yerel Yönetimlerde Reform” söylemi, KKTC’de de Yerel Yönetimleri merkeze alan birçok araştırmanın yapılmasına vesile olmuştur. Ancak, konuyla ilgili yapılan önceki araştırmalar değerlendirildiğinde, çoğunlukla problem alanlarına bütüncül yaklaşılmadığı, tüm paydaşların görüşünün alınmadığı, problemlerin “neler” olduğunun çoğunlukla dile getirildiği ancak çözümlere “nasıl” ulaşılacağının somut olarak dile getirilmediği ve stratejik bir bakış açısıyla kısa, orta ve uzun vadede hangi sorunların ne şekilde çözüleceğinin tespit edilmediği görülmektedir” şeklinde bilgiler verdiler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Yerel Yönetimlerin İdari, Mali ve Denetim Üzerine Politika Önerileri ve Eylem Planı” başlıklı kitap çalışmasında belirtilen eksiklikleri gidermeye yönelik olarak planlanlandığını ve icra edildiğini belirten Şafaklı ve Şeşen, çalışmanın birinci amacını, başta belediyeler olmak üzere KKTC yerel yönetimlerinin yasal, idari, kurumsal ve denetim açısından çok yönlü olarak durumlarının ortaya konularak yerine getirdikleri/getirmeleri gereken görev ve hizmetlerin tespit edilmesi olarak ifade ettiler. Çalışmanın ikinci amacını, belediyelerin görev alanlarına yönelik olarak performans ölçütleri geliştirerek belediye hizmetlerinin vatandaş memnuniyeti ve kalite yönünden etkinliğini değerlendirmek olarak dile getiren Şafaklı ve Şeşen üçüncü amacın ise, tespit edilen problem alanlarına yönelik stratejiler geliştirmek ve bu stratejilere yönelik eylem planı oluşturmak olarak belirttiler.

“Dördüncü amaç ise, eylem planı çerçevesinde, belediyelerin verimlilik ve etkinliğinin sürdürülebilirliğini sağlayacak nüfus, alan, ölçek ve kapsam kriterlerine göre yeniden yapılandırılmasına ve mevzuat üzerinde yapılabilecek değişiklik ve düzenlemelere ilişkin önerileri somutlaştırmaktır” diyen LAÜ akademisyeleri, bu bağlamda kitabın ana başlıklarının; yerel yönetimlerle ilgili temel literatür, KKTC’de yerel yönetimlerin mevcut durumu, paydaş analizine ilişkin araştırma yöntemi, belediye sakinlerine yönelik araştırma sonuçları, mülakat ve odak grup çalışmaları sonuçları, SWOT analizi, stratejik vizyon ve hedefler, eylem planını içermekte olduğunu ifade ettiler.

-Kıbrıs Postası

 
2. Hamur, karton, 154 sayfa, 2018
ISBN: 9786052540077 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Aşk ve Diğer İhtimaller
  Betül Güçlü
  Müptela Yayınları

  Kitap Açıklaması

  Onunla tanıştığımda renklerini kaybettiğini düşünen,... 

 • İntikam
  Ayşegül Çiçekoğlu
  Müptela Yayınları

  İçinde intikamdan başka bir duygu yeşermeyen, yirmi iki yıl boyunca acısını intikamla sarm... 

 • Ejderhalar Seviyor
  Alexandre Lacroix Ronan Badel
  Yapı Kredi Yayınları

  Kitap Açıklaması

  Öyle öpücükmüş, sarılıp sarmalanmalar...