Temel Gelişimsel Çocuk Nörolojisi - Işık Kitabevi
Logo

 • Atatürkün Özel Mektupları
  Sadi Borak
  Kırmızı Beyaz Yayınları

  Kılıç ve kalem... Atatürk ikisini de büyük ustalıkla kullandı. O, dünyada sayısı pek az olan bir sav... 
 • Kavramlar Kitabım (5-6 Yaş)
  Nilüfer Cebeci
  Şiir Çocuk Yayınları

  “Kavramlar Kitabı”, MEB Yeni Eğitim Programı 5+ yaş grubu çocukları içi... 

Türler » Akademik » Tıp Bilimleri » Temel Gelişimsel Çocuk Nörolojisi

Temel Gelişimsel Çocuk Nörolojisi


 

72.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Kalbiye Yalaz / Hipokrat Kitabevi
Tür: Tıp Bilimleri

ÖNSÖZ

Çocuklarda gelişimsel değerlendirmenin normal olması, ileride toplumdaki sosyal uyum ve okul başarısının önemli ve geçerli bir kanıtıdır. Genelde gelişimsel sorunların erken yaşta tanımlanamayacağı, eğer varsa çözümlenemeyeceği ön yargısı hakimdir. Varsayımların aksine bu durum anne, aile, aile hekimi ve pediatri uzmanı tarafından bilinçli yaklaşım ile çözümlenebilir bir durumdur. Erken tanı ve tedavi olanaklarına yönlendirilen çocuğun dış uyaranlarla yetenekleri oranında önemli aşamalar kaydetmesi olasıdır.

Zihinsel yetersizliklerde en önemli konu kesin tanı konması ile olayın tekrarlanmasının önlenmesidir. Asemptomatik devrede fenilketonüride olduğu gibi erken ve doğru tedavi girişimleri çocuğun normal gelişimini sağlar. Her koşulda çocuğun yetenekleri düzeyinde verilen eğitimle öz bakımını yapabilen, kendine yeten bir kişilik kazandırılabilir.

Genelde anne-babalar çocuklarındaki sorunları ilk fark eden kişiler olmalarına karşın genellikle endişeleri nedeniyle “geçiştirme” ve “ailenin ve doktorun verdiği güvence” ile önemli bir sorun olmadığına inanır görünürler. Sağlık ve gelişim sorunlarının önemi kavranmış olan ortamlarda yapılacak araştırmalar ile çocuğun normal olduğu saptanırsa ailenin doktora güveni artar. Gelişimsel sorunlar karşısında ailenin direnci düşük olduğundan özellikle ruhsal çöküntüye neden olabilecek yorumlardan kaçınmalıdır. Zihinsel yetersizliğin derecesi, akademik potansiyel, günlük aktivitedeki beceriler, sözel iletişim ve sosyal ortama uyum yeteneğinin düzeyi tartışılırken kısa zaman dilimleri için yorum yapılmalı ve belirli zaman aralıklarında tekrar kontrol ve değerlendirmelerin gözden geçirilmesi gereği vurgulanmalıdır.

Çocuklarda gelişimdeki kazanım, yapılan tedavi ve uyarılar yanında ailenin ve çocuğun özgüvenine, motivasyonuna bağlı olmak üzere beklenenin çok üzerinde ilerleme gösteren sürprizlerle doludur. Dikkat edilmesi gereken konu anne-babayı paniğe ve karamsarlığa sürüklemeden kesin tanı ve tedavi olanaklarının gözden geçirilmesidir.

Öykü alırken çocuk doktorunun en önemli katkısı gelişim basamaklarını kontrol etmesidir. İşitme ve görme yetenekleri özel yöntemlerle değerlendirilmelidir. Kesin tanı için başvurulacak merkezlere yönlendirilerek olayı çözümlemeye çalışmak önemlidir.

Gelişimsel gerilik riski gelişim basamakları verilen sınırlar içinde olmadığı zaman artar. En basit kriterler infant döneminde kaba motor gelişim basamaklarıdır. İki- üç yaşlarında normal gelişimin göstergesine konuşma yeteneği de eklenir. Daha ileri yaşlarda ise günlük yaşantıdaki oyun, öğrenme, bağımsız yaşam için gerekli aktivitelerdeki beceriyi göstermesi önemlidir. Kreşte arkadaşlarına uyum sağlayamaması, tuvalet kontrolünü kazanamaması, oyunlarla oyalanamaması, uyku ve beslenmede düzensizlik, dilde beklenen düzeyin altında olması zihinsel gelişmede yetersizliğin belirtileri olabilir.

Özellikle ileri yaşlarda sosyal adaptasyon kriterleri göz önüne alınırsa Zeka Bölümü (IQ) değerlendirilmesi önemini kaybeder. Yeteneklerin eğitimle kazandırılması Zeka Bölümü derecesine ek olarak başka engellerinin bulunmamasına, eğitimin yeterliliğine ve verilen moral desteğine bağlıdır.

Gelişimsel yetersizlik kalp ve böbrek yetersizliği gibi fonksiyonel bir tanımdır. Doktorun kesin tanı yöntemleri ile etyolojiyi ve patogenezi ortaya çıkarması gerekir. Kesin tanı için yeterli bir öykü ile beraber fizik ve nörolojik muayene zorunludur.

Hafif zihinsel yetersizliği olanların, kişisel yeteneklerine uygun eğitim, öz güven ve sorumluluk aşılayan ortamlarda yetişmeleri durumunda %60'ının ileri yaşta topluma uyum sağlayan normal bir kişilik kazandıkları görülmüştür.

Bu kitabın hazırlanışında konularında eğitim deneyimi olan arkadaşlardan destek aldık. Her konu kendi içinde bazı öncelikleri içerdiğinden tekrarları bilinçli olarak engellemedik.

Gelişim konusunda mezuniyet öncesi ve sonrası sağlık eğitimine devam edenlere ulaşmaya çalışacağız.

Konuların tümünün “bu gün için doğru” kuralına uygun olduğunu hatırlayarak okunması ve çocuklara yararlı olunabilmesi en içten dileğimizdir.

 
3. Hamur, karton, 268 sayfa, 2018
ISBN: 9786059160001 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Çocuk
  Thomas Bernhard
  Sel Yayıncılık

  Çocuk

   Thomas Bernhard otobiyografik beşlemesinin son kitabı olan Çoc... 

 • Soğuk Bir Soyutlama
  Thomas Bernhard
  Sel Yayıncılık

  Soğuk

   

  Thomas Bernhard hayatının en karanlık, en kısıtlayıcı ve kurucu d&ou... 

 • Nefes Bir Karar
  Thomas Bernhard
  Sel Yayıncılık

  Nefes

   

  Thomas Bernhard hayatının dönüm noktalarını sakınmasızca a... 

 • Neden Bir Değini
  Thomas Bernhard
  Sel Yayıncılık

  Neden

   

  Thomas Bernhard otobiyografik beşlemesinin ilk kitabı Neden - Bir De... 

 • Süzme Felsefe
  Anooshirvan Miandji
  Bilgi Yayınevi

  Süzme Felsefe

   

  İlk baskısı 2012 yılında Popüler Bilim Yayınları t... 

 • Yazılamayanlar
  Sabahattin Önkibar
  Kırmızı Kedi Yayınevi

  Yazılamayanlar

   

  İşte Tayip Erdoğan’ın yaptığı 8 büyük siyas...