Eğitim Sosyolojisi - Işık Kitabevi
Logo

 • Kullanılmış Biletler
  Murathan Mungan
  Metis Yayınları

  Sinemayı tutkuyla sevmiş bir edebiyatçının kaleminden, sinema seven okurlar için ke... 

Türler » Akademik » Eğitim » Eğitim Sosyolojisi

Eğitim Sosyolojisi


 

40.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Mehmet Yapıcı / Eğiten Kitap
Tür: Eğitim

 

Durkheim, "Sosyolojik Yöntemin Kuralları” adlı yapıtında "toplumsal fenomenlerin bireylerin dışında olduğu " önermesini ileri sürdüğünden bu yana 100 yıldan fazla zaman geçti. Sosyolojinin bugün geldiği aşamaya bakıldığında bu önermeyi tam olarak ne reddetmek ne de kabul etmek olanaklı görünmemektedir. Birey, toplumsal fenomenlerin hem içinde hem de dışındadır. Böyle söylendiğinde toplumsal olgu ve olaylar içinden çıkılmaz bir hâl mi alır, yoksa karmaşıklığına vurgu mu yapılmış olur, doğrusu çok emin değilim. Belki öyle, belki değil.. Şu bir gerçek ki, insan anlaşıldıkça, bilindikçe; toplumsalın ne’liği de hep dönüşüp, değişecektir. Önce bilinirliğin sınırları, sonra da anlaşılabilirliğin sınırları bir daralıp, bir genişleyecektir. Öyle görünüyor ki, insan var oldukça bu döngü de hep var olmaya devam edecektir. 
Sosyoloji için yapılan bu betim, eğitim sosyolojisi için de yapılabilir mi? Hem evet, hem hayır!! Evet ya da hayır’ın anlamı kitabın satır aralarında gizli, gizlendiği için değil, biri gizlediği için de değil, doğasının tanımlanabilirliği ya da tanımlanamazlığı bu sonucu kendiliğinden doğuruyor sanırım, bir bak bakalım görebilecek misin!
Birhan Keskin dizeleriyle satır aralarına ya da toplumsalın aydınlatılmayı bekleyen karanlık dehlizlerine hoşgeldin diyorum :  "ben bazen münasip bir yerde inmek istiyorum.. size de oluyor aynından biliyorum..”
 

 

 
1. Hamur, karton, 270 sayfa, 2019
ISBN: 9786057754264 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Sanat Teori Eleştiri
  Ahmet Feyzi Korur
  Mitos Boyut Yayınları

  "İnsan etkinliklerinin ve kültür biçimlerinin tümünde ‘ço...