Durgun Don - 4 Cilt Takım - Işık Kitabevi
Logo

 • Duygusal Zeka
  Zuhal Baltaş
  Remzi Kitabevi

  İnsanın Dünyasını Aydınlatan ve İşine Yansıyan Işık DUYGUSAL ZEKÂ Duygusal zekâ,... 

 • Deniz Ticaret Hukuku 3
  Tahir Çağa
  Arıkan Basım Yayım

  "Deniz Ticareti Hukuku"nun gemi ve yük alacaklısı hakları, zamanaşımı ve deniz hukukunda ceb... 

 • Yasak Büyü
  Lee Kelly
  Yabancı Yayınevi

  Caz Çağı ile yeraltı büyücülük dünyasının inanılmaz bir birleşimi... 

Türler » Edebiyat » Roman » Durgun Don - 4 Cilt Takım

Durgun Don - 4 Cilt Takım


 

120.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Mihail Şolohov / Yordam Edebiyat
Tür: Roman

Durgun Don, edebî dehası Tolstoy ile kıyaslanan Nobel Ödüllü yazar Mihail Şolohov’un başyapıtı; Ekim Devrimi ve Sovyetler’de İç Savaş gibi önemli tarihsel olayları hikâye eden bir epik roman.

Şolohov, devrim öncesi ve sonrasındaki Rus yaşamını, özellikle de feodal değerlere ve Çar’a bağlılığını sürdüren Kazakları betimlerken anlatısını tarihsel belgeler üzerine kurmakla kalmayıp birey ve toplum ilişkilerini de yoğun bir dikkatle irdeliyor. Karşı safta olanlara yapay olarak yaratılmış bir düşmanlık besleyen Kazaklar, aslında değişen bir dünyanın içinde yaşadıklarının da ayrımındalar.

Durgun Don’un ana kahramanı Gregor Melehov bilincinde iki temel eğilimi yan yana ve çatışma halinde barındırıyor. Bunlardan biri, köylü yaşamına, çalışmaya, doğaya, bilhassa durgun Don ırmağına duyduğu derin sevgi ile bağımsızlık tutkusu; diğeriyse, haklarını almak için başkaldıran milyonlarca köylüden biri olduğuna dair bilince çıkarmakta zorlandığı sınıfsal farkındalık.

Romanın önemli bir meselesi de Gregor ile Aksinya arasındaki imkânsız aşk. Durgun Don’un bu iki ilginç kahramanı geleneklerin baskısına boyun mu eğecek yoksa kendilerini dışlayan toplumsal çevrede kalıp savaşacaklar mı? Oysa Ekim Devrimi çemberin dışına çıkarak yepyeni bir yaşam biçimini seçmeleri için onlara bir fırsat sunuyor.

Yordam Edebiyat’ın okurlarına 4 cilt halinde sunduğu Durgun Don çevirisi üç değerli çevirmenin imzasını taşıyor. Mete Ergin ve Gani Yener’in dilimize kazandırdığı metin Hasan Âli Ediz tarafından Rusça aslıyla karşılaştırıldı. Rus halk edebiyatı ile Rus klasik edebiyatını kaynaştıran Şolohov’un parlak edebî biçemini bu titiz çeviriden zevkle takip edeceksiniz.

 
2. Hamur, karton, 2019
ISBN: 9786051722450 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Fairy Tail 5
  Hiro Maşima
  Gerekli Şeyler

  Lanetin kaynağı Gray’in kıdemli arkadaşı Lyon’dur!

 • İnsan Odaklı Liderlik
  Sesil Pir
  Tuti Kitap

  Bir çırpıda, hatta ışık hızında okudum ve güneşin yanına gitmiş...