Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları - Işık Kitabevi
Logo

 • Robinson Crusoe
  Daniel Defoe
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Daniel Defoe (1660-1731) Londra'da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. İyi bir akademik eğiti... 

 • Bir Günü Bitirme Sanatı
  Banu Özyürek
  Raskol'un Baltası

  Kadınlığa dair her şeyden nefret etmeye başlamış bir genç kızın önce heyecanlı, sonra... 

Türler » Ekonomi » Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları

Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları


 

60.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Richard H. Thaler / Pegasus Yayınları
Tür: Ekonomi

Nobel ödüllüRichard H. Thalertüm kariyerini, ekonomideki en temel faktörün insanlar, yani hata yapmaya eğilimli, öngörülebilir davranışlarda bulunan bireyler olduğu fikrini araştırarak geçirmiştir.Akıllı İnsanların Mantıksız Kararlarıişte bu akademik alanı biraz daha gündelik hayata indirgemeyi ve hem ekonomiyi hem de dünyayı kavrayışımızı değiştirmeyi hedeflemiş, kimi zaman şaşırtıcı kimi zaman da son derece esprili bir kitap.

Geleneksel ekonomi, rasyonel aktörleri hesaba katarak teoriler üretir. Fakat araştırmasının ilk dönemlerinde Thaler bu rasyonel aktörlerin gerçek insanlara pek benzemediğini fark etti. İster bir elektronik cihaz alalım, ister maç bileti satalım ya da ev kredisine başvuralım, hepimiz bazı önyargılarla hareket ediyoruz ve ekonomistler tarafından varsayılan mantık standartlarına uymayan kararlar veriyoruz. Diğer bir deyişle, “uygunsuz davranıyoruz.”Daha da önemlisi bu uygunsuz davranışlarımız ciddi sonuçlara yol açıyor. İnsanların hatalı kararları üzerine araştırma yapan bu alan, ekonomistler tarafından başta eğlenceli bir fikir olarak görülüp çok önemsenmese de artık büyük ilgi görüyor ve hayatın tüm alanlarında, ticari işletmelerde ve hükümetlerde daha iyi kararların alınmasında fayda sağlıyor.

İnsan psikolojisiyle ilgili yeni keşifleri piyasa davranışlarıyla birleştiren Thaler gitgide daha karmaşık bir hal alan dünyamızda daha akıllıca kararlar verebilmesi için okuyucuyu bilgilendiriyor. Thaler ayrıca davranışsal ekonomi analizinin ev ekonomisinden televizyon şovlarına, yeni bir binadaki ofis planlamasından Uber gibi işletmelere kadar pek çok farklı konuya yeni bir bakış açısı sunduğunu kanıtlıyor.

Thaler'ın geleneksel ekonomi anlayışına karşı verdiği tutkulu savaşla ilgili pek çok anıyla da süslenmiş Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları, insanoğlunun en büyük zaaflarının mercek altına alındığı bir eser. Ekonomi ve psikolojinin buluştuğu bu ortak noktada yöneticilerin, karar mercilerinin ve tüm insanların öğrenebileceği çok önemli bilgiler ortaya çıkıyor.

 
2. Hamur, karton, 496 sayfa, 2019
ISBN: 9786052997932  
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Seninle Bir İklim 1
  Makato Şinkai
  Gerekli Şeyler

  Lisedeki ilk yaz tatili...
  Ailesiyle yaşadığı adadaki evinden Tokyo'ya kaçan genç Hodaka... 

 • Fairy Tail 8
  Hiro Maşima
  Gerekli Şeyler

  Altı Bacaklı, Yürüyen Lonca Phantom, Süper Büyülü Dev'e dönüşüp, yasaklanmış "Abyss Br... 

 • Fairy Tail 7
  Hiro Maşima
  Gerekli Şeyler

  Fairy Tail ve Phantom Lord loncaları arasında bir savaş patlak vermiştir! Korkakça yapılan sü...