Türklerin Tarihi 4 - Işık Kitabevi
Logo

 • Etkinliklerle Kavram Öğretimi
  Semra Şahin, Şebnem K. Çoban, Tuğba Karaaslan
  Eğiten Kitap

  Kavramlar çocukların kendilerini ve çevrelerini anlamlandırmak için ku... 

 • Bilişsel Psikoloji (Zihin ve Beyin)
  Edward E. Smith, Stephen M. Kosslyn
  Nobel Akademik Yayıncılık

  En son gelişmelerin ışığında hazırlanmış bir Bilişsel Psikoloji kitabını Çeviri Grub... 

Türler » Tarih-İnceleme » Türklerin Tarihi 4

Türklerin Tarihi 4


 

160.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Doğan Avcıoğlu / Tekin Yayınevi
Tür: Tarih-İnceleme

Birinci Kitapta; Ulusal tarih anlayışları: Atatürkçü tarih, Turancı tarih, toplumcu tarih. Anadolu'nun Türkleşmesi ve Türk Ulusu'nun meydana gelmesi. Orta Asya Türklerinin ekonomik, kültürel, dinsel ve toplumsal yaşamları. Asya ve Avrupa Hunları.

İkinci Kitapta; Göktürkler, Uygurlar, Rusya ve Avrupa Türkleri (Bulgar, Avar, Hazar, Macar, Peçenek, Oğuz ve Kuman) ve "Göçebe Feodalizmi" inceleniyor. Doğu Avrupa yahudiliğinin Türk kökenli olup olmadığı tartışılıyor.

Üçüncü Kitapta; Türklerin tarihi, X. Yüzyıldan sonra islam tarihi çerçevesinde yer alır. Üçüncü Kitap, Türklerin tarihi ile bağlantılı olarak islam tarihini inceler. İslam toplumunda devlet, sınıflar ve sınıf mücadeleleri, islam açısından feodalizm, kapitalizm, sosyalizm ve Asyagil toplum tartışmaları ele alınır. Bu çerçeve içinde ilk Türk-İslam devletlerinin meydana çıkışı anlatılır.

Dördüncü Kitapta; Türklerden önce Anadolu'ya islamiyetin girişi, Ermeni sorunu, Selçuklu Devleti ve toplumsal düzeni, sünni-şii çatışmasının kökenleri, Doğu ve Batı ilişkileri açısından Haçlı Seferleri ve Orta Asya'da Türk uluslarının meydana geliş süreçleri incelenir.

Beşinci Kitapta; Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu'nun Türkleşmesi ve islamlaşması, Bektaşilik, Kızılbaşlık, Ahilik, feodal düzenin kuruluşu, Doğu Anadolu'nun geri kalış nedenleri ve Kürt sorunu gibi konular işlenir.

 
3. Hamur, karton, 419 sayfa, 1999
ISBN: 975-478-063-3 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler