Tarih Metodolojisi - Işık Kitabevi
Logo

 • Ölümsüz
  Hasan Güçlü Kaya
  Biri Yayınları

  Ve sandallarını dehşetle doldurdu mevsim sessiz kıyılarında gazete sayfalarının neyin için... 

Türler » Akademik » Araştırma Teknikleri » Tarih Metodolojisi

Tarih Metodolojisi


 

36.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Ekrem Memiş / Ekin Basım Yayın
Tür: Araştırma Teknikleri

er şeyin, her işin bir metodu vardır. Metod, doğruya ulaşmak için takip edilen yoldur. Bu yol, uzun ya da kısa olabilir. Varsın olsun. Önemli olan; doğruyu, gerçeği bulmaktır. Tarih ilminin de kendine has bir metodu vardır. Bu metodun yegâne amacı, en doğru yoldan, en doğru şekilde, en doğruya ulaşmaktır.

Ancak, en doğru yoldan, en doğru şekilde, en doğruya ulaşabilmek için, bir takım teknikleri bilmek lazımdır.
Şimdiye kadar, Türkiye'de yazılan ve okutulan Tarih Metodu ile ilgili kitaplarda, bol bol teorik bilgilere yer verilmiştir. Hâlbuki teorik bilgiler, nasıl olsa belli bir zaman geçtikten sonra unutulacaktır. Önemli olan, bu bilgileri uygulamaya koyabilmektir.

Biz, yazmış olduğumuz bu kitapta, tarih araştırıcısına teorik bilgilerin yanı sıra, tarihi bir araştırma nasıl yapılır? Araştırma teknikleri nelerdir? Araştırma yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Toplanan bilgiler nasıl kaleme alınmalıdır? Yani, yazma teknikleri nelerdir? Yazılanlar nasıl öğretilir ya da öğretilebilir? Çeşitli örneklerle bunları aktaramaya çalıştık. Ayrıca, tarihin bir ezber dersi olmadığını, tıpkı matematik gibi, kimya gibi tarihin de bir takım formülleri olduğunu, bu formüller iyi öğrenildiği takdirde, tarihi sevmeyenlerin bile artık tarihten zevk alacaklarını ehemmiyetle tebarüz ettirdik.

Bu çalışmayı kaleme alırken, G.R. Elton'un "The Practice of History" adlı kitabından, teknik olarak büyük ölçüde yararlandık. Ancak, elimizden geldiğince örnekleri kendi tarihimizden vermeye gayret ettik.

 
318 sayfa, 2014
ISBN: 9786053276821 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Kökler
  Alex Haley
  Bilge Kültür Sanat

  “Çocuklara büyükannelerinin anlattıkları öykülerden başlayıp b&u...