Türkiye Solunun Kıbrıs Çıkmazı - Işık Kitabevi
Logo

 • Sıfır Noktasındaki Kadın
  Neval El Seddavi
  Metis Yayınları

  Sıfır noktası neresidir? Yaşadığımız Dünya'nın herhangi bir köşesinde herhangi bir insa... 

Türler » Kıbrıs Kitapları » İnceleme-Araştırma » Türkiye Solunun Kıbrıs Çıkmazı

Türkiye Solunun Kıbrıs Çıkmazı


 

25.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Abdullah Korkmazhan / Eser Sahibinin Kendi Yayını
Tür: İnceleme-Araştırma

Bu çalışmada, Türkiye sol hareketlerinin 1950’lerden itibaren 1980’e kadar Türkiye’de iç ve dış politikanın gündemindeki yerini koruyan Kıbrıs sorunu ve alt başlıklarına ilişkin politikaları ve yaklaşımları ile Kıbrıs sorunu bağlamında, Kemalizm ve milliyetçilikle ilişkileri incelenmekte ve sorgulanmaktadır.

Beş bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü, Kıbrıs sorununun Türkiye’nin “Milli bir sorunu” haline getirildiği 1950’lerden, 26 Mayıs 1960’da Türkiye’de gerçekleşen askeri darbeye kadar olan dönemi kapsamaktadır.

İkinci bölümde, darbe sonrası kabul edilen 1961 Anayasası’nın temel hak ve özgürlükler alanında sağladığı görece özgürlükçü bir ortamda solun gelişip güçlendiği ve 12 Mart 1971 askeri darbesi ile son bulan dönem incelenmektedir. 12 Mart sonrası ve 12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar olan dönem ise çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturmaktadır.

Dördüncü ve son bölümde ise Türkiye sol hareketi üzerine ideolojik ve politik tartışma yürütülmekte, Kemalizm ve milliyetçilik ile olan ilişkisi ve etkileşimi anlatılmaktadır. Son olarak çalışma çerçevesinde varılan sonuçlara ve temel önermelere yer verilmektedir.

Çalışma boyunca izlenen temel yöntem konu ile ilgili birinci kaynakların ve arşivlerin incelenmesi olmuştur. Ayrıca Türkiye sol hareketini tarihsel, teorik ve pratik bütünlük içerisinde ele alan yayınlar ve çalışmalardan da yararlanılmış, bunun yanında röportajlar yapılmıştır.

Bu çalışma çerçevesinde incelenen Türkiye solunun önemli bir bölümünün, Kıbrıs sorununa sınıfsal bir perspektiften ve iki toplumun ortak çıkarları açısından yaklaşım ve çözümleme ile bağımsız, tutarlı ve özgün bir politika geliştiremedikleri gözlemlenmektedir. Solun büyük bir bölümü Kıbrıs konusunda enternasyonalist değerlere aykırı bir şekilde iktidarlar ile birlikte milliyetçi ve militarist kamp içerisinde yer almıştır. Kıbrıs, iktidarlar için olduğu gibi sol açısından da “milli bir dava” olarak ele alınmıştır. Türkiye solu Kıbrıs konusunda büyük oranda suskun kalmış ve sorunu gündemine almaktan kaçınmıştır.

Dr. Abdullah Korkmazhan

 
2. Hamur, karton, 316 sayfa, 2017
ISBN: 9789963241101 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Herkes Kadar
  Behçet Çelik
  İletişim Yayınları

  Olmayacak şey, Ağbim aradı akşamüstü. “Akşam size geleceğiz,” dedi, ev... 

 • Düello Öyküler Cilt 6
  Anton Pavloviç Çehov
  İletişim Yayınları

  Mehmet Özgül çevirisi,

  Alexander Chudakov’un önsözü,... 

 • Ceza Kanunu 353. Madde
  Tanguy Viel
  İletişim Yayınları

  Ceza Kanunu, 353. Madde bizi suçun tanımını yeniden düşünmeye...