Öfke Kontrolü - Işık Kitabevi
Logo

 • Safahat
  Mehmet Akif Ersoy
  Say Yayınları

  İstiklal Marşı şairi Mehmet Âkif günlük dili şiirle kaynaştırarak halkçı b... 

 • Thibaultlar - 3
  Roger Martin Du Gard
  Yapı Kredi Yayınları

  1937 yılında Thibault'ların yedinci kitabı 1914 Yazı ile Nobel Edebiyat Ödülü'ne l... 

Türler » İnsan ve Toplum » Psikoloji » Öfke Kontrolü

Öfke Kontrolü


 

65.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
Kolektif / Akademisyen Kitabevi
Tür: Psikoloji

Bireylerin psikolojik, sosyal, eğitsel, mesleki ve fiziksel işlevlerinde öfkenin önemi kaygı ve depresyon gibi diğer duygusal problemlerin önemine eşdeğerdir. Bireyler, kendileri ve yaşamla ilgili inançları nedeni ile pek çok uyaran durumunu tehdit olarak algılamaya yatkın oldukları için kaygılanmakta, öfkelenmekte ve öfke ifadesi içeren tepkiler göstermektedirler. Genel olarak uyaran düzeyinin güçlü olması ya da tehdidin bireyi öfkelendirmeye yönelten bir anlam taşıması, beraberinde daha belirgin bilişsel değerlendirme süreçlerinin oluşturulması zorunluluğunu getirmektedir.

Öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının akademik yönden kendilerini yetersiz hissetmeleri, ruh sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yapabilir, öfkeye yol açabilir. Okul başarısızlığının yetersizliği durumunda öğretmen adaylarının öfke düzeylerinin yükselmesi; öğretmen adaylarının başarısızlıklarından dolayı doyum sağlayamamaları, kendilerine güven duygusunu kaybetmeleri suçluluk duymaları, eksiklik duygusuna kapılmaları, çevresindeki kendileri için önemli olan kişilerden olumsuz eleştiri olmaları ve gelecek ile ilgili beklentilerinin gerçekleşemeyeceği endişesi taşımaları ile açıklanabilir. Bu çalışmanın uygulanmasında ki önemli olgulardan biri eğitim-öğretim gördükleri bölümlerden mezun olduktan sonra, ülkenin her açıdan geleceğini oluşturacak olan çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim verecek öğretmen adaylarının öfke kontrolünün belirlenmesinin önemli olacağı düşünülmektedir.

Yapılan literatür taramasında araştırmaların daha çok öfkenin olumsuz sonuçlarını önleme yönünde olduğu görülmektedir. Çalışmaların büyük bir çoğunluğu ergenlerle ve okullarda yapılmasına rağmen okula yönelik çalışmaların olmaması dikkati çekecek bir durumdur. Özellikle okullarda artan şiddet eğilimleri ve öfke patlamaları sonucunda yaşanan istenmeyen davranışlar göz önüne alındığında öğretmenlerin öfkelerinin bilinmesinin önemi artmaktadır. Öğretmen adaylarının öfke düzeylerinin belirlenmesi daha sonra yapılacak olan olumlu baş etme yöntemlerinin kullanılması açısından da ayrıca önemlidir.

Ayrıca bu araştırma ile resim, müzik ve spor ile düzenli olarak ilgilenme ile ilgilenmeme arasında hangi aşamanın öfke kontrol düzeyini belirlemede ve değiştirmede daha etkili olduğunun görülebilecek olması da araştırmanın önemini ortaya koymaktadır.

Uygulanmak üzere hazırlanan bu araştırma, konusu itibariyle; Ülkemizde ki Beden Eğitimi ve Spor alanı bilimsel literatüründe yapılan çalışmaların sayısı çok azdır. Yapılmaya çalışan bu araştırma bundan sonra yapılacak benzeri çalışmalara ışık tutabileceği nedeniyle önemli olacağı düşünülmektedir. Bu kitap; yazarın Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi Öğretmenliği Anabilim dalı, Eğitim ve Öğretim programında yaptığı yüksek lisans tezinden türetilmiştir.

 
1. Hamur, karton, 2017
ISBN: 9786052396537 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Siyah Bahar
  Aycan Keskin
  KeKeMe Kitap Yayın

  Çocukların ikisi de nihayet uyumuştu; o da sabahtan beri yapmaya çalıştığı şey olan... 

 • Gökten Ne Düştü?
  Mustafa Hakkı Kurt
  Sia kitap

  Dört arkadaş, yani Gugıl Hayri, Mate Mehmet, Annecim Ersin ve Çetçet Çe... 

 • Tütün
  Dimitir Dimov
  Kor Kitap

  İkinci Dünya Savaşı öncesinde hızla yükselen ve dün­ya için ciddi ... 

 • Osmanlı Resmi
  Wendy. M. K. Shaw
  Bozlu Art Project

  Wendy M. K. Shaw'ın Osmanlı Resmi kitabının Türkçe edisyonu yayınlandı. Wendy M. K. S...