Tevarih-i Al-i Osman - Işık Kitabevi
Logo

  • İs Odası
    Doğan Yarıcı
    Yapı Kredi Yayınları

    "Eğer bir kuyu yeterince derinse, içinde bütün bir hayatı gizleyebiliyormu... 

Türler » Tarih-İnceleme » Tevarih-i Al-i Osman

Tevarih-i Al-i Osman


 

40.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
İbn Kemal Kemalpaşazade / Çamlıca Basım Yayın
Tür: Tarih-İnceleme

Tevarih-i Al-i Osman

 

 

Büyük âlim ve tarihçi Kemalpaşazâde (ö. 1534), Sultan İkinci Bayezid tarafından Türkçe olarak Osmanlı Tarihi yazmakla vazifelendirilmesi üzerine Osman Gazi'den Kanunî Sultan Süleyman'a kadar her padişah devri için bir defter kaleme almıştır. Toplamda on defterden ibaret olan Tevârih-i Âl-i Osman'ın I, II, IV, VII, VIII, IX ve X. defterleri yayınlanmıştır. 

Bu eser, Tevârih-i Âl-i Osman'ın yayınlanmayan defterlerinden Sultan Birinci Murad devrine ait olan (761-791/1359, 1360-1389) III. Defter'dir. 

III. Defter'de, Osmanlı tarihinin Sultan Birinci Murad dönemi, diğer Osmanlı kroniklerine nazaran müstakil olarak ve geniş bir şekilde yazılmıştır. Ayrıca daha zengin bir kronoloji söz konusudur. Eserde, XV. yüzyıl Osmanlı tarih kaynaklarına göre farklı rivayetler ve orijinal bazı bilgiler bulunmaktadır. 

Araştırmacılar ve günümüz tarihçileri tarafından pek kullanılmadığı anlaşılan III. Defter, Sultan Birinci Murad devri tarihinin incelenmesi veya yazılması söz konusu olduğunda müracaat edilmesi gereken kıymetli bir kaynaktır.

 
2. Hamur, karton, 40 sayfa, 2015
ISBN: 9786059964180 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler