Bilişsel Rehabilitasyon Değerlendirme ve Müdahale Yaklaşımları - Işık Kitabevi
Logo

  • Buddha'yı Keşfet
    Osho (Bhagman Shree Rajneesh)
    Butik Yayınları

    Buddha sözcu?ğu? "uyanmış olan" anlamına gelir. Buddha'nın benliğinin merkezinde var o... 

Türler » Akademik » Tıp Bilimleri » Bilişsel Rehabilitasyon Değerlendirme ve Müdahale Yaklaşımları

Bilişsel Rehabilitasyon Değerlendirme ve Müdahale Yaklaşımları


 

82.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Gonca Bumin / Hipokrat Kitabevi
Tür: Tıp Bilimleri

Bilişsel rehabilitasyon, dikkat, konsantrasyon, algı, unilateral ihmal, bellek, anlama, iletişim, akıl yürütme, problem çözme, yargılama, başlatma, motor planlama, kendi kendini izleme ve farkındalık gibi birçok biliş alanına yönelik olarak uygulanan ve fonksiyonelliği artırmayı hedefleyen terapötik müdahalelerdir. Ergoterapide bilişsel rehabilitasyonun amacı bilişsel problemleri olan bireylerin kendine bakım, iş ve üretici aktiviteler ile serbest zaman aktivitelerinde maksimum bağımsızlığa ulaşmalarını ve toplumsal katılımını sağlamak ve böylece yaşam kalitesini artırmaktır.

Bilişsel performans alanındaki problemler genellikle etkilenen kişileri, aile üyelerini, günlük yaşam aktivitelerini, bireyin çalışma performansını, sosyal ilişkileri, rekreasyonu ve topluma aktif katılımı önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle ergoterapistlerin önemli bir performans alanı olan bilişsel performans problemlerinin günlük yaşamda ne gibi yetersizliklere yol açtığını bilmesi, değerlendirmesi ve bu bağlamda bütüncül bir müdahale planı oluşturması önemlidir. Bu kitap ergoterapi lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve ergoterapistler için bilişsel performans alanına yönelik kapsamlı değerlendirme yöntemleri ve müdahale yaklaşımlarını içeren Türkiye’deki ilk rehber kitaptır.

Bu rehber kitabın ergoterapide bilişsel performans alanına yönelik kanıta dayalı uygulamalara yol göstereceği için de gurur duyuyorum.

Kitabın ilk bölümünde bilişsel fonksiyonlarla ilgili beyin yapıları ve fonksiyonları, dikkat, hafıza, görsel algı, unilateral ihmal, apraksi ve yürütücü işlevler gibi farklı bilişsel bozukluklarda kanıta dayalı değerlendirme ve müdahale yaklaşımları kapsamlı olarak anlatılmıştır. İkinci bölümde ise bilişsel problemlerin görüldüğü inme, travmatik beyin yaralanmaları, multiple skleroz, parkinson, şizofreni, serebral palsi ve yaşlılıkta bilişsel değerlendirme ve rehabilitasyon yaklaşımları anlatılmış ve vaka örneklerine yer verilmiştir.

Kitabın yazılmasında özveriyle çalışan ve emek veren tüm arkadaşlarıma ve
Hipokrat Yayınevine gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Her zaman olduğu gibi bu kitabın yazım sürecinde de beni destekleyen eşim
Prof. Dr. Ali Bumin ve kızlarım Gizem ve Selin’e sonsuz teşekkürler…

Faydalı olması dileğiyle hepinize iyi okumalar dilerim…

 
2. Hamur, karton, 348 sayfa, 2020
ISBN: 9786057874689 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler