Ortezler - Işık Kitabevi
Logo
Türler » Akademik » Tıp Bilimleri » Ortezler

Ortezler


 

185.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Nilgün Bek / Hipokrat Kitabevi
Tür: Tıp Bilimleri

Ortez fonksiyonunu kısmen veya tamamen yitirmiş üst ekstremite, alt ekstremite ya da gövdeyi desteklemek, fonksiyona yardım etmek deformitelerin oluşma riskini azaltmak, deformiteleri düzeltmek amacıyla uygulanan tanıya göre doğru seçilmesi gereken eksternal gereçlerdir. Günümüzde sağlık alanında pek çok sorunun, hastalığın rehabilitasyon programında faydalanılması gereken çok sayıda uygulamayı kapsamaktadır.

Ortez bilimi sürekli değişen yenilenen bir uygulama alanıdır. İlk uygulamalar Hipokrat ve Galen döneminde başlamış, I. ve II. Dünya savaşları, teknolojik ve endüstriyel gelişmeler bu bilim alanının süreklilik gösteren ivmesine katkı sağlamıştır. Genelde 1960’lı yıllar yürüyüşte biyomekanik prensiplerin, I980’li yıllar ilk ortez uygulamalarında kullanılan tahta, metal yerine yeni materyallerin özellikle termoplastik çeşitlerinin gündeme geldiği ve 1990’lı yıllarda ise ortez eğitiminin de önemli olduğunun vurgulandığı dönemler olmuştur.

Ülkemizde II. Sultan Abdülhamit döneminde başlayan ortez uygulamaları yıllar geçtikçe bilimsel temellere oturmuş, günümüzde eğitimli ortez teknikerleri ve ortotistler mezun olmaya başlamıştır. Bu durum sevindirici olmakla beraber ortez konusunda yeterli Türkçe yayın olmamasının eksikliği hep hissedilmiştir. İşte bu kitap aktif bir süreç olan rehabilitasyon alanında çalışan sağlık elemanlarına çok yönlü bilimsel katkı sağlayacak ve bu alanda olan büyük eksikliği giderecektir. Kitabın kapsamı değerli editör Prof. Dr. Nilgün Bek tarafından çok kapsamlı belirlenmiş ve ortez alanında hemen her konuyu içeren bir yayın olması sağlanmıştır.

Kitabın içeriğinde ana konuların yanında eklemlerin biyomekanisi ve patomekanisine, farklı patolojilerde uygulanan ortezlere ayrıca rehabilitasyona yardımcı ekipmanlara ve teknolojik gelişmelere değinilmesi gerçekten takdir edilecek bir husustur. Kitapta yazar olarak yer alan başta değerli editörü ve diğer değerli bilim insanlarını gönülden kutluyorum. Yolunuz açık ve şanslı olsun.

 

Prof. Dr. Z. Candan ALGUN

 
2. Hamur, karton, 820 sayfa, 2020
ISBN: 9786057874443 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler