Bantlama - Işık Kitabevi
Logo

  • Psikopat 3
    Mihri Mavi
    Martı Yayınları

    Sen olmazsan yaşayamam, Sen olmazsan ben de olmam…

    Buket yaşadığı zor günlerin... 

Türler » Akademik » Tıp Bilimleri » Bantlama

Bantlama


 

120.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Gül Baltacı / Hipokrat Kitabevi
Tür: Tıp Bilimleri

Birçok kas-iskelet sistemi yaralanmasında fizyoterapi ve rehabilitasyonun kas fonksiyonunun restorasyonunda ve korunmasındaki etkileri tartışılmazdır. Ülkemizde bu yaralanmalarının tedavisinde kullanılan ve tedavinin önemli bir parçası olan bantlama için bu şekilde toplanmış bir kaynak ve literatür desteği sağlayan kitap yoktur. Bu konudaki eksikliğin varlığı hissedilerek konuyla ilgilenenlere ve mesleğinde başarıyı yakalamak isteyen meslektaşlarımıza bir kaynak oluşturması bu kitabın kaleme alınmasını sağlayan etkenlerden olmuştur.

COVID-19 nedeniyle zor bir pandemi sürecinde ortaya çıkan bu ürün tüm uygulamaları renkli açıklayan özgün yazılmış Türkiye’deki ilk bantlama kitabıdır. Spor Fizyoterapistliği Programında Yüksek Lisans dersi olarak ilk kez 1999 yılında verilmeye başlanan bantlama dersi önceleri atletik ve McConnell Bantlama tekniklerini içerirken 2008 yılından sonra Türkiye’de ilk kez tarafımdan eğitimleri verilen Kinezyo bantlama uygulamaları bu kitabın yapı taşlarını oluşturdu.

Bantlama bazen desteğin sağlanması bazen dokunun istirahate alınarak eklem hareket açıklığına izin verilmesi bazen de varolan ağrının ve ödemin azaltılması ve fonksiyonelliğin artırılması amacıyla tercih ettiğimiz ortezden veya atelden daha etkili olduğu kanıtlanmış fizyoterapi ve rehabilitasyonun bir parçasıdır. 

Fizyoterapi ve rehabilitasyon biliminin vazgeçilmez bir tedavi modalitesi olarak bantlama biz fizyoterapistler tarafından hastalarımızın ihtiyacına göre tercih ederek hem yaralanmaların önlenmesinde hem de varolan yaralanmaların rehabilitasyonunda ve spor / günlük yaşam aktivitelerine dönecek kişilere bunun önemini anlatmak amacıyla bu kitabın hazırlanması düşünülmüştür. Bunun yanısıra 20 yılı aşkın süredir gerek dersini anlattığım gerekse hastalarıma uyguladığım teknikleri; konusunda uzman fizyoterapist meslektaşlarımla bu kitapta anlatılan uygulamaları detaylı sunduğumuz olgu örnekleri ile bu konuda eğitim alacak öğrencilerimize, mezun olan meslektaşlarımıza ve uzmanlaşmış fizyoterapistlere bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmayı istedik. Bantlama tekniklerinin yalnızca konuyla ilgilenenler değil hastalara ve sporculara da yararlı olmasını diliyorum. 

Editör Yardımcısı Doç.Dr. Nihan Özünlü Pekyavaş’ın ısrarlı ve disiplinli yaklaşımı ile kitap yazımı pandemi sürecinde hız kazandı. Evde kal-kitap yaz sloganına destek veren tüm yazarlara özverili davranışları için teşekkür ederim.

Kitabın içindeki dizayn ve baskıya hazırlanmasında titiz çalışması ile bizi teşvik eden ve sabırla çalışan Sayın Hüseyin Çağlıkasap’a ve sizlere ulaştırılmasında basımdaki desteklerini esirgemeyen Hipokrat Yayınevine sonsuz teşekkür ederim.

 

Saygılarımla

Prof. Dr. Gül BALTACI

 
2. Hamur, karton, 320 sayfa, 2020
ISBN: 9786057874757 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler