Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri - Işık Kitabevi
Logo

 • Güven Bana
  Şüheda Aksu
  Fenomen Kitaplar

  Armin, geçmişin gölgeleriyle yeni bir hayata başlamaktadır. Ağabeyinin gözlerini... 

 • Harika Yapıtlar
  Serdar Kayıhan
  Halk Kitabevi

  Bu kitap, her zaman ismini duyduğunuz ya da ilginizi çekecek tarihi yapıtlar hakkında keyi... 

 • Büyük Türkiye Yükseliş
  Mehmet Bahadır
  IQ Kültür Sanat Yayıncılık

  “…Türkiye diplomasiye önem vermelidir. Artık savaşlar karadan, havad... 

Türler » Kıbrıs Kitapları » Siyaset » Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri

Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri


 

60.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
M. Ergün Olgun / Efil Yayınevi
Tür: Siyaset

Kökleri iki yüz yıl öncesine dayanan Kıbrıs sorunu, yakın yüzyıl siyaset tarihinin en netameli konularından biridir. Tarafları, anavatanları Türkiye ve Yunanistan olan iki asli halk, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olan bu sorun, Kıbrıs adasının Doğu Akdeniz'deki fosil yakıt (hidrokarbon) kaynaklarına yakınlığı ve Süveyş Kanalı'na bağlı deniz ulaşım yolları üzerinde olması nedeniyle, uluslararası siyaset zemininde de ilgi odağı halindedir. Bugün halen tanık olduğumuz gibi, Doğu Akdeniz'de keşfedilmeye başlanan doğalgaz kaynakları da Kıbrıs'ın önemini artırmıştır.

Bu düzeyde köklü, çok boyutlu, çok taraflı niteliğiyle yaklaşık 60 yıldır siyasetin en sıcak konularından biri olan Kıbrıs sorunuyla ilgili yapılan çok sayıda yayın, kitap ve makale, farklı çıkar çatışmaları nedeniyle sorunun iç yüzünü bütünlüklü ve objektif biçimde ortaya koymaktan uzaktır. Bu yayınların birçoğunda konu tek yanlı ve önyargılı yahut sadece belirli bir açıdan, belirli bir tarih aralığında ele alınır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş'la 1994-1998 yılları arasında onun Siyasi İşler ve Araştırma Özel Danışmanı, 1998-2005 yılları arasında Müsteşarı ve 2004 BM Kapsamlı Çözüm Planı'nın (Annan Planı) hazırlanarak eşzamanlı referandumlara sunulması sürecinde Müzakere Süreci Teknik Koordinatörü olarak birlikte çalışan ve ünlü Erenköy Direnişi'nde yer alıp ağır yaralanan M. Ergün Olgun, çalışmasında bu yaygın yaklaşımların dışına çıkıyor.

Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri, bu eksikliği tamamlamak amacıyla, 1960 yılında kurulan iki toplumlu ortaklık Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluşundan başlayarak 2020 yılına kadar Kıbrıs sorununda yaşanan önemli gelişmelere ve uzlaşı için yürütülen müzakerelere ana hatlarıyla değinerek kronolojik bir seyir sunuyor. Objektif gerçekler zemininde değerlendirmelerde bulunulan kitapta ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin geleceğine ışık tutacağı düşünülen değerlendirmeler yer alıyor. BM müzakere süreci, federal çözüm modeli ve bu modelin Kıbrıs'a uygunluğu, kendi kaderini tayin hakkı, defakto devletler ve uluslararası sistemde KKTC'nin statüsü gibi önemli konular bu değerlendirmelerin temel başlıklarını oluşturuyor.

 
2. Hamur, karton, 384 sayfa, 2020
ISBN: 9786052294444 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Tokyo Gul 4. Cilt
  Sui İşida
  Gerekli Şeyler

  "Gûl dedektifleri" ile olan karşılaşma bitince, dünyanın karanlık tarafını bir anlık g... 

 • Tokyo Gul 13. Cilt
  Sui İşida
  Gerekli Şeyler

  "Ben... Anteiku'ya döneceğim."

  "Saf hali"ne geri dönmek için.

  Altı... 

 • Mevlana’nın Yedi Sırrı Cep boy
  İbrahim Murat
  İlgi Kültür Sanat Yayınları

  Yaşanmış bir hikayeden... "Vakit gece yarısı... Ortada ses seda yok... Uzaktan bir iki köpek... 

 • Yüzyıl Biterken
  Nedim Gürsel
  Efil Yayınevi

  Yüzyıl Biterken öykücü, romancı, deneme yazarı Nedim G&...