İnsan Denen Hayvan - Hastalıkta ve Sağlıkta Hayvanlardan Öğrenebileceklerimiz - Işık Kitabevi
Logo

 • SINIFIN YENİSİ
  Behçet Çelik
  Günışığı Kitaplığı

  Öykü ve derlemeleriyle yeni kuşağın önemli temsilcilerinden sayılan Behçet ... 

 • Kimyâ-yı Saâdet (Ciltli)
  İmam-I Gazali
  Ataç Yayınları

  nsanın saadeti; Allah (c.c.)'ı bilmektir.

  Peygamberlik ve Velilik, İnsanın Yaradılı... 

Türler » Bilim » İnsan Denen Hayvan - Hastalıkta ve Sağlıkta Hayvanlardan Öğrenebileceklerimiz

İnsan Denen Hayvan - Hastalıkta ve Sağlıkta Hayvanlardan Öğrenebileceklerimiz


 

95.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Barbara Natterson Horowitz / Metis Yayınları
Tür: Bilim

Hayvanlarda meme kanseri görülür mü? Strese bağlı kalp krizi? Bayılma nöbetleri? Cinsel yolla bulaşan hastalıklar? Yeme bozuklukları? Hayvanlar aşırı ya da tıkınırcasına yer mi? Kendilerini ölesiye aç bırakırlar mı? Peki ya ruhsal bozukluklar? Örneğin obsesif-kompülsif bozukluk? Klinik depresyon? Madde bağımlılığı ve istismarı? Kaygı bozuklukları? Kendine zarar verme?

Kalp yetersizliği olan küçük sevimli bir maymunu ameliyat etmesinin ardından kendine sorduğu bu sorular, kardiyolog Barbara Natterson-Horowitz’in tıbba bakışını tamamen değiştiren heyecanlı bir yolculuğun başlangıcı olmuş. İnsanlardaki sağlık sorunlarının hayvanlarda da görülüp görülmediğini araştırmaya başladığında karşılaştığı tablo, insan tıbbıyla hayvan tıbbı arasındaki kopukluğun giderilip daha kapsayıcı bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğine onu ikna etmiş.

İnsan Denen Hayvan’da Horowitz ile bilim yazarı Kathryn Bowers, insan sağlığıyla hayvan sağlığı arasındaki çarpıcı paralelliklere dikkat çekerek tıpta insanmerkezciliğin aşılması çağrısında bulunuyorlar.

“Artık Homo sapiens’in sınırlarını aşıp hayvanların, evrimin ve çevrenin bilgeliğinin düşünce yapımızı güçlendirmesine izin vermeliyiz. Dünya üzerinde yaşamın ortak unsurlarıyla karşılaşmak ve onları kucaklamak yirmi birinci yüzyıl tıbbı için bir gerekliliktir. Belki böylece insan istisnacılığını istisnai bir insancıllığa dönüştürerek gezegenimizdeki bütün hastalara fayda sağlayabiliriz.

 
2. Hamur, karton, 368 sayfa, 2021
ISBN: 9786053162278 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Evrak Çantası
  Murathan Mungan
  Metis Yayınları

  Evrak Çantası

  Evrak Çantası, Murathan Mungan'ın düzyazılarını bir araya...