Tarım Üzerine - Işık Kitabevi
Logo

 • Nasıl Bir Türkiye
  İlker Başbuğ
  Kaynak Yayınları

  İlker Başbuğ yeni kitabında tabulara meydan okuyor... İlk kez bir genelkurmay başkanı bu ka... 

 • A'dan Z'ye Bilim
  Pittsburgh Carnegie
  Say Yayınları

  A'dan Z'ye Bilim, bilim meraklılarının aklına takılan soruları yanıtlayarak, başta matematik, fiz... 

Türler » Tarih-İnceleme » Tarım Üzerine

Tarım Üzerine


 

36.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Marcus Porcius Cato / Doğu Batı Yayınları
Tür: Tarih-İnceleme

Tarım Üzerine

Cato bu eserinde Roma tarihine ışık tutacak tarım bilgilerinin yanında sağlık bilgileri, hukuk ve kanun bilgileri, ev ekonomisine dair öğütler, basit ilaç tarifleri, yemek tarifleri, dinî bilgiler gibi konulara değinmiştir. Kitabın sade, edebî olmaya özenmeyen, söylemek istediğini doğrudan doğruya, kısaca söyleyen sert de olsa kendine göre olgun bir üslubu vardır. Cato bu eseri Campania'da arazileri olan bir arkadaşı için yazmıştır. Bu eser zaman zaman Vergilius'un aynı konuda büyük bir özenle yazılmış Georgica'sı ile karşılaştırılmıştır.

Tarım Üzerine, üzüm bağlarının oluşturulması ve bakımı hakkında, onları korumaya yardım eden köleler hakkında bilgiler de dâhil olmak üzere birçok bilgi içerir. Roma'da çok sayıda toprak sahibi bu süre zarfında Cato'nun eserini okuduktan sonra, Roma büyük çapta şarap üretmeye başladı.

Eserin farklı bölümlerinde ise Akdeniz coğrafyasında yetişen çeşitli bitki ve sebzelerin insanlar ve hayvanlar üzerindeki iyileştirici etkileri detayları ile aktarılmıştır. Örneğin, lahananın faydaları uzun bir şekilde anlatılmıştır. Söz konusu bitkilerin farklı tarifler ile insanlar üzerindeki uygulamaları, o dönemde kullanılan alternatif tıp hakkında bilgi vermesi açısından önemlidir.

 
2. Hamur, karton, 79 sayfa, 2022
ISBN: 9786257030946 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Evrak Çantası
  Murathan Mungan
  Metis Yayınları

  Evrak Çantası

  Evrak Çantası, Murathan Mungan'ın düzyazılarını bir araya...