Türkiye Anıları İlber Ortaylı'nın Önsözüyle - Işık Kitabevi
Logo
Türler » Tarih-İnceleme » Türkiye Anıları İlber Ortaylı'nın Önsözüyle

Türkiye Anıları İlber Ortaylı'nın Önsözüyle


 

45.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Mihail Vasilyeviç Frunze / Doğu Batı Yayınları
Tür: Tarih-İnceleme

Türkiye Anıları

Bundan tam yüzyıl önce uzun süren savaşlarla yıkıma uğramış âdeta uçuruma sürüklenmiş ama büyük bir direnç gösterip ayağa kalkmış bir ülkenin o günkü koşullarıyla ilgili pek çok kaynak mevcut. Bunlardan en önemlisi Frunze'nin Türkiye Anıları'nı bu hatıratın yazılışının 100. yılında yeniden okurların dikkatine sunuyoruz.

Olağanüstü yetenekteki bir elçinin sıradışı Anadolu seyahati... İlk sayfalardan itibaren şaşırtıcı bilgiler ve keskin gözlemlerle karşılaşırız. Frunze'nin anlatımı yalındır ama sanki klasik Rus edebiyatının gerçekçiliği izlenircesine o ölçüde zengin motifler art arda sıralanır. Öncelikle yoksulluğu iliklerine kadar tecrübe etmiş bir halkın psikolojisi ve içinde bulunduğu ortam çok iyi yansıtılır. Frunze karşılaştığı kişilerden köylülerden resmî görevlilerden mükemmele yakın tahliller çıkarır ki bunların arasında her türlü imkânsızlıklara rağmen kendisini iyi yetiştirmiş idealist insanlar da vardır. Öte taraftan Frunze Türkiye'nin idari yapısını ve bürokrasisini ayrıntılarıyla etüt eder. Siyasi ortamdaki derin kırılmaları gösterir ve ülkenin o zamandan beri süregelen ikiye bölünmüşlüğünün altını özellikle çizer.

Rus ihtilalinin önderlerinden Mihail Frunze Türkiye tarihi açısından sembolik değerini her zaman korumuştur. Onun Anadolu insanına dostane yaklaşımı büyük bir sempati toplamıştır. Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'nda Atatürk'ün heykeli arkasındaki siluetiyle Frunze'nin hatırası bugün hâlâ yaşamaya devam etmektedir.

 
2. Hamur, karton, 142 sayfa, 2022
ISBN: 9786257030922 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

  • Evrak Çantası
    Murathan Mungan
    Metis Yayınları

    Evrak Çantası

    Evrak Çantası, Murathan Mungan'ın düzyazılarını bir araya...