Ortaçağ İnsanları - Işık Kitabevi
Logo

 • Güneşten de Sıcak
  J. Mario Simmel
  Everest Yayınları

  J. Mario Simmel, 12 Eylül darbesi sonrasında kitaplarının Türkiye'de yayımlanmasına uzu... 

 • Altıncı Koğuş
  Anton Pavloviç Çehov
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Altıncı Koğuş

  Çehov bir taşra kasabasındaki akıl hastanesinde geçen bu novel... 

Türler » Tarih-İnceleme » Ortaçağ İnsanları

Ortaçağ İnsanları


 

125.00 TL


Stok Durumu

Mevcut değil
Bu kitap stoklarımızda bulunmamaktadır, istekte bulunarak getirilmesini ve haberdar edilmenizi sağlayabilirsiniz.


 
Eileen Power / Kronik Kitap
Tür: Tarih-İnceleme

Ortaçağ’da yaşamış bir köylü, bir ev hanımı, bir kumaşçı bizim tarih ufkumuzda kaybolup gider. Oysa bir derebeyinin mülk defteri, kronikler, seyyahların hikâyeleri, başrahibin kayıtları, ev idaresi konulu öğretici eserler, aile mektupları koleksiyonları, evler, kitabeler ve vasiyetnameler araştırmacılar için bulunmaz birer kaynak niteliğindedir. İşte Ortaçağ’ın sıradan insanlarının bu sıra dışı hayatları, çağın detaylarını keşfetmek adına oldukça önemlidir.

Eileen Power, İngiliz tarihçiliğinde de var olan bu eksikliği çok önceden fark etmişti. Ortaçağ İnsanları bu eksikliği gidermek için yazdığı, Ortaçağ’ın gündelik hayatını yeniden kurguladığı bir eser… Sıradan insanları sıradan olmayan bir üslupla anlatması ise kitabın en dikkat çeken tarafı…Kitapta Çiftçi Bodo’nun peşinden Şarlman zamanındaki bir yurtluk hayatını, Marco Polo ile 13. yüzyıl iklimini ve onun seyahat aşkının hikâyesini, Madame Eglantine ile bir başrahibenin yaratıcı tasviri ile beceriklice harmanlanmış geç Ortaçağ piskoposlarının ziyaret kayıtlarını, Parisli bir ev hanımıyla 14. yüzyılın ev hayatını, Thomas Betson ile 15. yüzyılın yün ticaret dünyasını ve tacirleri, VII. Henry zamanında bir Essex kumaşçısının faaliyetlerini tüm canlılığıyla okumak mümkün. Bu şekilde Ortaçağ gündelik hayatının kapılarını aralayıp günümüze ışık tutan Power; bize dinden, siyasetten, düşünce hayatından, ticaretten, üretimden, ziraat ve kadın vazifelerinden örneklerle kuşattığı yeni bir dünya sunuyor.

Ortaçağ İnsanları, oldukça geniş ve her türlü sürprize açık olan bir dönemin bilinmeyen yönlerini şahıslar eşliğinde ortaya koyan benzersiz bir sosyal tarih çalışması…

 
2. Hamur, karton, 256 sayfa, 2019
ISBN: 9786057635341 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler