Ayaşlı ve Kiracıları - Işık Kitabevi
Logo

 • Marx'ın Emek Değer Teorisi
  Isaak Illich Rubin
  Kalkedon Yayıncılık

  'Eşyanın kişileşmesi' sürecinin sadece 'insanlar arasındaki üretimin maddîleşmesi... 

 • Beden Eğitimi ve Spor Bilimi
  Ali Niyazi İnal
  Nobel Akademik Yayıncılık

  İnsanlığın var oluşuyla birlikte bedensel davranışlar sergilemesi yaradılışının gereğidir. ... 

Türler » Edebiyat » Roman » Ayaşlı ve Kiracıları

Ayaşlı ve Kiracıları


 

45.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Memduh Şevket Esendal / İthaki Yayınları
Tür: Roman

Ayaşlı ve Kiracıları

"Ayaşlı'ya göre bir memur da pazarda bir dükkâncı gibidir. Rüşvet alıyorsa, eh, o da geçinecek... Bir memur rüşvet alır da işi yapmazsa, bu, bir bakkalın parayı alıp malı vermemesi gibidir. Gözünü açmalı, malı kaptırmamalı... Bir iş için başka biri çıkar da daha fazla verirse, eh, hakkıdır. Sen daha çok vereydin!"

Milli Mücadele'de görev alan, daha sonra öğretmenlik, büyükelçilik ve milletvekilliği de yapan Memduh Şevket Esendal'ın ilk romanı Ayaşlı ve Kiracıları önce Vakit gazetesinde tefrika edilip 1934 yılında kitaplaştırıldı, daha sonra 1942'de gerçekleşen CHP Roman Yarışması'nda beşincilik ödülünü kazandı.

Cumhuriyet'in ilk yıllarının Ankara'sında Ayaşlı İbrahim Bey'in sahibi olduğu dokuz odalı bir apartman katına bir memur taşınır. Burada, değişen Türkiye'nin belki de tüm emarelerinin görülebileceği kişilerle, hayatlarla tanışır. İşe alınmak için kendisine iltimas geçilmesini rica edenler, yeni tür tüccarlar, cimriler ve cömertler, sosyal hayatta kendini göstermeye başlayan kadınlar karşısında çekinen erkekler, çıtkırıldım evlilikler, kumar akşamlarında kırgınlıklar... Günler gelip geçer, bazısının hikâyesi mutsuz, bazısınınki neşeyle biter.

Türkiye'nin Çehov'u diye de anılan Memduh Şevket Esendal'dan Ayaşlı ve Kiracıları, duru bir nehir gibi temiz Türkçesiyle, karakterlerine farklı açılardan bakmaya çalışan anlatımıyla, Fethi Naci'nin de dediği gibi "ilginçliğini koruyan romanlardan".

"Ayaşlı ve Kiracıları adlı büyük roman, yeni kurulan Ankara'nın havasında memleketteki seviye ve zihniyet farklarını kuvvetle gösteren bir eserdir. Bu, hiç mütearrız görünmeden her söylemek istediğini söyleyen realizme bugünkü edebiyatımız en canlı taraflarından birini borçludur." –Ahmet Hamdi Tanpınar

 
2. Hamur, karton, 280 sayfa, 2023
ISBN: 9786052650516 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Yedi Çeşit Evet
  Berrak Yurdakul
  Destek Yayınları

  Zihin İyi Bir Uşak Ama Berbat Bir Efendidir.

  Zihni... 

 • Yanan Denizin Dansı
  E. J. Mellow
  Martı Yayınları

  Hırsızlar Krallığı, Aadilor diyarındaki hem büyü hem de zevkle do...