Şiirden Dergi 77 (Mayıs-Haziran) 2023 - Işık Kitabevi
Logo

 • Beynin Ötesi
  Louise Barrett
  Alfa Yayıncılık

  Hayvanat bahçesindeki bir şempanze yıllardır her sabah taş toplayıp, gün boyunc... 

Türler » Dergi » Şiirden Dergi 77 (Mayıs-Haziran) 2023

Şiirden Dergi 77 (Mayıs-Haziran) 2023


 

60.00 TL


Stok Durumu

Geç teslimat
Sipariş üzerine getirilmekte, ortalama 15 günde kargoya verilir.


 
Kolektif / Şiirden
Tür: Dergi

Ülkemizde dergicilik, eğer devletten ya da belediyelerden ya da büyük şirketlerden reklam almıyorsanız sürdürülebilir değil. Kültür Bakanlığı'nın kütüphaneler için aboneliği ile okuyucularımızın büyük bir kısmını oluşturan abonelik ile ayakta kalmaya çalışıyoruz. Adları öne çıkmış, az çok bilinen şairlerin dergi okuru olmadığını biliyoruz ya da Şiirden'i okumuyorlar. Bu abonelik ve satıştan anlaşılıyor. Oysa çok şey kaçırıyorlar, çok şey öğrenebilirler. Ancak kendi şiirleri ya da yazıları yayımlandığında dergi alıyorlar. Yani dergi satışları ancak derginin gitgide, her ay düzenli bir biçimde artan ve artık karşılamakta zorluk çektiğimiz matbaa, grafiker, tavan yapan kargo masraflarını karşılamaya yetiyor. Çoğu zaman bize yetmeyen, yoksulluk ile açlık arasında aldığımız maaşlarımızdan derginin yayımlanmasına katkıda bulunuyoruz. Baskı sayısı komik düzeyde devam ediyor. Günlerce ailece derginin hazırlanması, gönderilmesi, vb. için harcadığımız emeğin bir karşılığı yok. Dergiyi sürdürmek ile sürdürmemek arasında bocalıyoruz. Artık gittiği yere kadar... Ama sanırım bu yer yüreğimizin gittiği yere kadar olmayacak.

Peki bu durumun pahalılıkla bir ilgisi var mı? Hayır, bunun sadece okumamakla ilgisi var. Okumak bizim topluma özgü bir alışkanlık olamadı, olamıyor. Sözlü toplum/duygusal toplum yazılı ve akılcı bir toplum olamadan sadece her bakımdan seyirci bir toplum olup çıktı. Artık kendi hayatında bile söz sahibi bir aktör değil. Şiirden Dergisi bütün bu koşullara rağmen 77. sayısı ile sürdürülebilirliği zorluyor.

Görsel olarak Şiirden Dergisi grafikerimiz Deniz Şensöz'ün yaptığı kapak konsepti ile devam ediyor. Dergiye uzun yıllar emek vermiş usta grafiker Şendoğan Yazıcı ve Çiğdem Subaş'ın özenini ve emeğini de buna eklemeliyiz. Grafiker arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Klasik ve alışılmış olarak: İsimler ve zengin içeriğiyle Şiirden Dergisi yine arşivlik. Her sayısı ilgiyle karşılanan dergide bu defa şair Ömer Erdem'in dosyası yer alıyor. Röportaj Şiirden'den. Yazılar ise: Cemil Okyay ve Yavuz Özdem'den. Celal Soycan "Poetik Notlar 5"ile teorik okumalarına derkenar düşüyor, tartışıyor, düşünüyor. Mustafa Durak bu sayıdaki yazısında "Fransız Gösterge-bilimciliğinin Babası Greimas'ın Yorumları Aşırı Yorum Değil, Yanlış Yorumlardır" başlığıyla eleştirisinin odağına yine göstergebilimcileri almış Ülkemizde pek az insanın merak ettiği bu önemli konunun üniversitelerin dikkatini çekebileceğini halen umuyoruz. Artık pek ilgilenilmeyen dünya şairleriyle "Poetik Söyleşiler"in bu sayıdaki konukları dünyaca tanınmış İsveçli şair Bengt Berg ve ünlü Rus şairi Mihail Sinelnikov. Metin Cengiz ise bu sayıda Mehmet Mümtaz Tuzcu'nun şiirini Yazöte toplu şiirleri bağlamında yorumluyor. Fahrettin Koyuncu şiir ve hayat üzerine gönül okşayan notlarıyla ilk defa aramızda. Atalay Saraç ise Müesser Yeniay'ın şimdilik son kitabı Güller Yükseliyor Dumanlar Gibi kitabını değerlendiriyor. Dergide şiirleriyle yer alan usta kalemlere ve gençlere ise teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 
2. Hamur, karton, 2023
ISBN: 9771309908069 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • The Emperor's New Cloths Level 3
  Hans Christian Andersen
  1001 Çiçek Kitaplar

  The Emperor's New Cloths

  Binbir Çiçek Level Books are specially written for ... 

 • Yabancı
  Albert Camus
  Kurukafa Yayınevi

  Yabancı

  Albert Camus'nun ünlü eseri Yabancı, tam metin ve muhteşem çiziml... 

 • Uzun Ve Kısa Sap Bağlama Eğitimi
  Cemalattin Kalender, Levent Keskin
  Arkadaş Yayınevi

  Uzun Ve Kısa Sap Bağlama Eğitimi

  Uzun ve Kısa Sap Bağlama Eğitimi Düzenler ve Tavırla... 

 • Yeşilin Kızı Anne
  Lucy Maud Montgomery
  1001 Çiçek Kitaplar

  Yeşilin Kızı Anne

  Başı dertten bir türlü kurtulamayan, kızıl saçlı, yetim... 

 • Thumbelina LEVEL 1
  Hans Christian Andersen
  1001 Çiçek Kitaplar

  Thumbelina

  Binbir Çiçek Level Books are specially written for very young rea... 

 • Shakespeare’den Öyküler
  Charles Lamb, Mary Lamb
  Arkadaş Yayınevi

  Shakespeare'den Öyküler

  Edebiyat eleştirmeni ve yazar Charles ve Mary Lamb karde...