Etika - Geometrik Düzene Göre Kanıtlanmış ve Beş Bölüme Ayrılmış Olan - Işık Kitabevi
Logo

 • Freudyen Psikolojiye Giriş
  CALVIN S. HALL
  Kaknüs Yayınları

  Doktor, psikiyatrist, bilim adamı, psikolog; Freud bunların tümüydü. Fakat o aynı ... 

 • Felsefe Sahnesi
  Michel Foucault
  Ayrıntı Yayınları

  Felsefe Sahnesi, daha çok Foucault´nun 1960´lar ile 1970´lerin başında k... 

Türler » Felsefe-Düşünce » Etika - Geometrik Düzene Göre Kanıtlanmış ve Beş Bölüme Ayrılmış Olan

Etika - Geometrik Düzene Göre Kanıtlanmış ve Beş Bölüme Ayrılmış Olan


 

150.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Benedictus de Spinoza / Doğu Batı Yayınları
Tür: Felsefe-Düşünce

Türkiye'de düşünce çevrelerinin Spinoza ile tanışıklığı –ne mutlu ki– erken yıllara rastlar. Spinoza'nın Avrupa'da yeniden keşfedildiği yıllardan önce, henüz 1945'te, Etika'nın tam metin çevirisi Hilmi Ziya Ülken tarafından yapılır. Bu girişim, Spinoza'nın felsefesini anlamaya yönelik kararlı adımlardan ilkidir ve Spinoza etkisi o gün bugündür neşesini ve canlılığını sürdürmektedir.

Ülken, Etika'ya yazdığı önsözde felsefe tarihinde son derece özgün bir isimle karşı karşıya olduğumuzu belirtir. Varlıkları sonsuzluğun bakışı altında özgürce tanımayı bize teklif eden birinin felsefesini herhangi bir şekilde yorumlamak mümkün mü? Belki Etika'nın beş bölümü bir dramın beş perdesine benzetilebilir. İlk iki bölümde geometrik bir sırayla kavramlar tanımlanır, düzenlenir ve birbirleriyle ilişkileri gösterilerek, klasik felsefenin temel akıl yürütmeleriyle perde açılır: Tanrı, insan, tabiat, ruh ve beden... (Önermelerden sonra gelen notlar, kanıtlama ve açıklamalarla düşünceler pekiştirilir). Üçüncü bölümde –muhtemelen Spinoza'yı günümüze ulaştıran ve Etika'yı başucu bir kitap kılan– "Duyguların Tanımlanışı" bölümüne geçilir. Sevinç, keder, kin, gurur, alay, hor görme, haset dolu insanlar, yüce gönüllülük, arzu ve hazlar vb. birçok iyi ve kötü duygu arasında yaşadığımız dünyanın hakiki özü betimlenir. Dördüncü ve beşinci bölümler, insanı güçsüz kılan edilgin (pasif) kılan duygulanışlar (passion), sonsuz akıl ve özgürlük üzerinedir.

Etika, özetle, tüm güçlükler ve ruhsal dalgalanışlar (kararsızlıklar) arasında yürüdüğümüz yolun ne kadar zahmetli olduğunu defalarca hatırlatır fakat yalnızca aklın rehberliğinde erdeme ulaşabileceğimizi de bize öğütler.

Gözden geçirilmiş 13. basımını sunduğumuz Etika'nın bu ilk çevirisi, Spinoza'nın hiç tükenmeyen neşesine ortak olma çağrısıdır.

(Tanıtım Bülteninden)

 
2. Hamur, karton, 410 sayfa, 2023
ISBN: 9786258123555 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Bizans Türkleri 1240-1461
  Rustam Shukurov
  Alfa Yayıncılık

  Rustam Shukurov, Bizans dünyasına dahil olmuş Türk azınlığın ve Y... 

 • Ticari İşletme Hukuku 2023
  Ali Bozer, Celal Göle
  Bankacılık Enstitüsü Yayınları

  Kitabın Açıklaması

  Bu basıda da, Ticari İşl...