Platon’un Felsefesi Üzerine Araştırmalar İdealar Kuramı - Işık Kitabevi
Logo

 • Şeytanın Arkadaşı
  Peter Robinson
  E Yayınları

  Bir Müfettiş Alan Banks Romanı.

  İki Kasaba.... İki Cinayet.... İki Detektif
  ... 

Türler » Felsefe-Düşünce » Platon’un Felsefesi Üzerine Araştırmalar İdealar Kuramı

Platon’un Felsefesi Üzerine Araştırmalar İdealar Kuramı


 

100.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
Ahmet Cevizci / Say Yayınları
Tür: Felsefe-Düşünce

Platon'un Felsefesi Üzerine Araştırmalar

Batı felsefe geleneğinin Platon'un metinlerindeki bir dipnottan ibaret olduğu söylenir. Bu bir metafor olsa bile ilk bakışta abartılı gelir. Ancak Platon'un felsefesine daha yakından bakıldığında modern insanın dünya görüşü ve düşünme biçiminin köklerine ulaşılır. Batı felsefe geleneği ve modern düşüncenin oluşmasında Platon'un bukadar etkili olmasının çok çeşitli sebepleri vardır. İncelediği konular, izlediği yöntemler, sorunları tanımlayış biçimi ve getirdiği çözümler Batı düşüncesine rehberlik etmiştir.
Platon felsefesinin bu kadar önem taşıması büyük ölçüde "Form" kavramına ilk kez Platon'un metinlerinde rastlanmasıyla ilişkilidir. Bu kavram insanın düşünme yeteneğini çok geliştirmiştir. O olmadan bugün alıştığımız anlamda akıl yürütemeyiz ve modern dünyaya yabancılık çekeriz.
Ahmet Cevizci'nin bu kitabı hazırlarken seçtiği makaleler, genel olarak Platon'un düşüncesi ve özel olarak Formlar kuramı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için oldukça aydınlatıcı bir derleme oluşturuyor.

 
1. Hamur, karton, 224 sayfa, 2023
ISBN: 9786050209792 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler