Partizan - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Kıbrıs Kitapları » Makale-Deneme-Derleme » Partizan

Partizan


 

15.00 TL


Stock Statement

Mevcut
In stock, usually ships in 3 days.


 
Ali Bizden / Söylem Yayınları
Genre: Makale-Deneme-Derleme

Gündelik rutin ve koşuşturmalar içinde hayatla ilişki ve iletişim kurarken, arada mesafe bırakmak mümkün müdür? Benliğimiz dışında bir hayat varsa, bu mümkün ve ihtimal dahilinde olabilir.


Siyasal ve sosyal meselelerle ilgili -pek parlak popüler ifadesiyle- “durduğumuz yeri” veya “duruşumuzu” neye göre tarif ederiz?
Siyasal ve sosyal gerçekliklerin dışında durabilmek, durulan yeri kitabî kavramlarla tanıtlayıp meşrulaştırmak, objektif ve tarafsız konumlarda olunduğundan söz etmek, kendini sorgulanmaz kılıp gerçekliğin belli bir türünü hakikatin kendisi olarak dayatan, oldukça otokrat bir duruşa tekabül eder.


Meram anlatma gayretinde üslup olarak ironiyi taammüden seçtiğim bir dönemin meseleleri ile ilgili bir kendi kendini derleme toparlama gayretinin ürünü olarak Partizan, içinde aynı adı taşıyan herhangi bir bölüm olmaması hasebiyle izaha muhtaç bir ad tercihi.


Partizan, Kıbrıslıtürklerin ekseriyetinin siyasal ve sosyal meselelerle ilişkilerini yerleşik bazı değerler ve alışkanlıklar dolayımıyla kurduğunu, bunların da ağırlıklı olarak partisel aidiyetlere, partisel kalıplara tekabül ettiğini izah etsin diye seçilen bir ad.

 
107 pages, 2014
ISBN: 9789963747726