Atmeydanında Ölüm : 17. Yüzyıl İstanbul’unda Toplumsal Cinsiyet Hoşgörü ve İhtida - Işık Kitabevi
Logo
Genres » İnsan ve Toplum » Sosyoloji » Atmeydanında Ölüm : 17. Yüzyıl İstanbul’unda Toplumsal Cinsiyet Hoşgörü ve İhtida

Atmeydanında Ölüm : 17. Yüzyıl İstanbul’unda Toplumsal Cinsiyet Hoşgörü ve İhtida


 

45.00 TL


Stock Statement

Mevcut
In stock, usually ships in 3 days.


 
Marc David Baer / Koç Üniversitesi Yayınları
Genre: Sosyoloji

Marc David Baer’in çeşitli akademik dergilerde yayımlanan makalelerinden oluşan Atmeydanı’nda Ölüm, Osmanlı tarihinin kara deliği olan 17. yüzyıla odaklanıyor. Yarısı IV. Mehmed’in iktidarıyla geçen bu yüzyıl, hoşgörünün ortadan kalktığı, din içi ve dinler arası ilişkilerde şiddetin yükseldiği bir dönemdi. Baer, daha Müslüman bir toplum oluşturulması için şiddeti gerekli gören, köktendinci Kadızâdeli hareketinin bu dönemde zirveye çıkışının nedenlerine yakından bakıyor ve bu hareketin etkisi altına giren devletin yürüttüğü yaygın İslamlaştırma çabalarını farklı örnekler üzerinden ele alıyor.


1660 yılında İstanbul’da, özellikle Hıristiyan ve Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı mahalleleri etkileyen büyük yangının Osmanlı hanedanı nazarında şehrin İslamlaştırılması için bir fırsat yarattığını öne süren Baer’e göre, kadınların eski hayatlarından kurtulma şansı gibi gördükleri ihtida da bu İslamlaştırma çabalarına katkıda bulunuyor. Zina yaptıkları iddia edilen Yahudi bir adamla Müslüman bir kadının idamlarını konu alan makalesinde, bu ağır cezanın toplumsal cinsiyet düzeninin ve dini hiyerarşinin korunmasına hizmet ettiğini gösteriyor. Dönemin vakanüvisleriyle başka tarihçileri karşılaştıran Baer, padişahın iktidarını güçlendirmek amacıyla tarihyazımını kullanarak ideal sultan imgesi çizdirme yönündeki çabalarının sonuçlarını gözler önüne seriyor.


Hoşgörü ve ihtidanın tartışıldığı son bölümde Baer, hoşgörünün temelinde bir eşitsizlik olduğunu, Osmanlı’nın toplumsal cinsiyet, din ve sınıf farklarını bu eşitsizlik üzerinden yönettiğini savunuyor.


Marc David Baer, London School of Economics and Political Science Uluslararası Tarih Bölümü’nde profesör.

 
2. Hamur, karton, 180 pages, 2016
ISBN: 9786055250959