Türk İdare Hukuku Dersleri - Cilt II - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Hukuk » Türk İdare Hukuku Dersleri - Cilt II

Türk İdare Hukuku Dersleri - Cilt II


 

90.00 TL


Stock Statement

Mevcut
In stock, usually ships in 3 days.


 
Serkan Çınarlı, Ramazan Yıldırım / Astana Yayınları
Genre: Hukuk

Türk İdare Hukuku Dersleri - Cilt II

 

-İdare Hukukunun Tanımı
-İdarenin Yetkileri
-İdarenin Görevleri
-İdarenin Denetlenmesi
-İdarenin Mali Sorumluluğu
 
Elinizdeki "Türk İdâre Hukuku Dersleri Cilt 2” adlı bu eser, esasen Prof. Dr. Ramazan YILDIRIM’ın "Türk İdâri Rejimi Cilt 2” adlı eserinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ve diğer mevzuat değişikliklerine uygun bir şekilde güncellenmesinden ibarettir.

Kitabımızın bu baskısı da tıpkı önceki baskıları gibi, idârî rejimin unsurları dikkate alınarak yazılmıştır. Çünkü Tanzimat’tan bu yana Türkiye’nin hukuk devleti ilkesini gerçekleştirmede belirlenen araç idârî rejimdir. Bu ciltte planlama gereği, idârî rejimin ikinci öğesi olan "idâre hukuku”na ilişkin bütün konular (idâre hukukunun tanımı, idârenin yetkileri, idârenin görevleri, idârî usûller, idârenin denetlenmesi ve idârenin sorumluluğu), koşulların elverdiği ölçüde güncellenmiş halde yer almaktadır. Ancak idârî usuller bu baskıda da ele alınamamıştır.

Eserin bu baskısının kapsamına, idârî usûlleri almayışımızın nedeni, İdâri Usûl Kanun Tasarısının ön çalışmalarının 1998 yılında başlamasına rağmen hâlâ kanunlaşamamasıdır. Sonraki baskılarda, idâre hukukuna ilişkin pozitif hukuktaki gelişmelere paralel eklemeler ve çıkarmalar yapmayı, şayet yasası çıkarsa idârî usûl konusunu da bir bölüm olarak ele almayı düşünüyoruz.

Gözden kaçan mevzuat güncellemeleri veya imla hataları varsa, şimdiden sayın okuyucularımızdan özür diliyoruz. Ayrıca tespit ettikleri yanlışlıkları, yildirimramazan@hotmail.com elektronik posta adresine yazmalarını rica ediyoruz.

 
2. Hamur, karton, 348 pages, 2018
ISBN: 9786059623834