Aile ve Grup Psikoterapilerinde Teori ve Uygulamalar - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Eğitim » Aile ve Grup Psikoterapilerinde Teori ve Uygulamalar

Aile ve Grup Psikoterapilerinde Teori ve Uygulamalar


 

35.00 TL


Stock Statement

Mevcut değil
Not in stock, you may request the book and you will be notified when it is arrived.


 
İlkay Kasatura / Nobel Akademik Yayıncılık
Genre: Eğitim

Bütün psikolojik tedavilerde olduğu gibi, grup psikoterapilerinde de amaç, psikolojik dengenin sağlanmasıdır. Yani kişiler arası ilişkilerin düzelmesi, içgörü kazanılarak gerçekleri yargılayabilme, daha dengeli bir kişilik yapısı elde etmeye gidiş, geliştirilmiş bir benlik duygusunun yaratılması, tedavinin özünü oluşturur.

İnsan ilişkilerinin en yoğun yaşandığı grup psikoterapileri, bireyin kendini tanıması ve saklambaç oynamaktan vazgeçmesi gereken arenalardır. Öyle arenalar ki grup oturumları ilerledikçe sosyal maskelerini ve savunma silahlarını yavaş yavaş terk eden bireyler cesaretle silkelenerek kendi özleriyle yüzleşmeyi göze alırlar.

Dr. Kasatura, yarım asrı kapsayan binlerce seanslık grup psikoterapi deneyimi ile bu yüzleşmelerin teoriden uygulamaya nasıl geçirildiğini ayrıntılı olarak anlatmaktadır. Çarpıcı yaşam kesitlerinden öyle örnekler vardır ki sadece klinik psikoloji, psikiyatri öğrencilerine değil, kendi iletişim biçimleri üzerinde düşünmek ve yaşamlarını buna göre düzenlemek isteyen bireylere de ışık tutmaktadır.

 
2. Hamur, karton, 348 pages, 2019
ISBN: 9786057895585