Gındırık - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Kıbrıs Kitapları » Roman » Gındırık

Gındırık


 

230.00 TL


Stock Statement

Mevcut
In stock, usually ships in 3 days.


 
Şöhret Başaran Howells / Işık Kitabevi Yayınları
Genre: Roman

Seniye'nin Küçük Kaymaklı'da başlayan yaşamı, büyülü serüvenlerle bir kilise odasında devam ediyor, Çağlayan hisar altından Yenişehir Bölgesi'ne uzanan çocukluk ve gençlik yıllarındaki maceralar sihirli bir rüya gibi gözlerimizin önüne seriliyor.

İngiltere'de devam eden yaşamından bir saatin sarkacı gibi maziye uzanarak Kıbrıs kültürünün bir parçası olan açık hava sinemalarında, tiyatrolarda ve babasının köyü olan Tremeşe (Erdemli) fesleğen kokulu, tavukların özgürce dolandığı bahçelerde geziniyor. Zümrüdüanka kuşundan, ruhlara, koruyucu büyüler yapan okumuş ninelere, Mevlana'dan sevginin anlamına kadar uzanan birçok konuyu bir hikaye anlatıcısı edasıyla satırlara döküyor.

Başından sonuna kadar sosyal içerikli birçok konuyu, abartmadan, bir çocuğun, daha sonraları bir yetişkinin gözünden yalın bir dille irdeliyor. Yaşamını çok etkileyen sınıf ayrımına derinlemesine dalıyor. Irkları, renkleri, engelli olmaları veya cinsel tercihlerinden dolayı toplumdan dışlanmış, eşitsizliğe uğramış insanların karşılaştıkları zorlukları ve deneyimlerini onların gözünden dile getirmeye çalışıyor.

 
2. Hamur, karton, 475 pages, 2022
ISBN: 9789963267415