İçimizdeki Balık - İnsan Vücudunun 35 Milyar Yıllık Serüveni - Işık Kitabevi
Logo
Genres » Bilim » İçimizdeki Balık - İnsan Vücudunun 35 Milyar Yıllık Serüveni

İçimizdeki Balık - İnsan Vücudunun 35 Milyar Yıllık Serüveni


 

180.00 TL


Stock Statement

Mevcut
In stock, usually ships in 3 days.


 
Neil Shubin / Avantür Kitap
Genre: Bilim

“İnsan olmanın anlamına dair düşüncelerinizi kökten değiştirecek çok ilginç bir bilimsel macera hikâyesi.” Oliver Sacks

Doğa bize kendini sorularla anlatır: Ellerimiz, kulaklarımız, gözlerimiz, dişlerimiz nasıl oluştu? 375 milyon yıl önce karaya çıktığı düşünülen balıklardan bugünün anatomisine nasıl eriştik? Hastalıklarımızın kaynakları balık genlerimizde mi saklı? Daha çılgın bir soru da şu belki: Balıklar karaya nasıl çıktı, elleri mi vardı?

“Soyağacımızın derinine inerek, vücudumuzun daha temel parçalarının oluşumunda rol oynayan benzer DNA dizileri de bulabilir miyiz?” Bu sorunun cevabının “evet” olduğunu söylüyor Shubin. Öyle ki sineklerden daha da basit canlılarla bile aramızda bir bağ bulmak mümkün.

Kuzey Kutbu’nda bulduğu bir fosille dünyayı “elleri olan balık” Tiktaalik’le tanıştıran Neil Shubin, hayvanların sudan karaya çıkışıyla ilgili yepyeni varsayımların ortaya atılmasını sağladı.

Yayımlandığı günden itibaren popüler bilim kitapları arasında önemli bir yer edinen ve pek çok dile çevrilen İçimizdeki Balık insanın doğayla olan en güçlü bağlantısına ışık tutuyor.

Shubin, denizde yüzen ilk akrabalarımıza zamanın milyonlarca yıl ötesinden bir selam gönderiyor.

“İçimizdeki Balık’ın ilk bölümünden itibaren bağımlısı oldum. Yaratılışçılar, denizden karaya yolculuğa zemin hazırlayan bir ara canlıya dair çürütülemez deliller sunduğu için bu kitabın yasaklanmasını isteyeceklerdir. Bu ilgi çekici kitap, balıktan insana evrimin inandırıcı bir örneğini sunmak için keşfin heyecanını büyük bilim insanı titizliğiyle birleştiriyor.” — Don Johanson, Direktör, Institute of Human Origins; "Lucy"nin kâşifi

 
2. Hamur, karton, 2023
ISBN: 9786050671063